Промени в Закона за здравето: За кои болести ще важи задължителната изолация?

Колаж, Novini.bg
share

На задължителна изолация подлежат лица, болни от и заразоносители на холера, чума, вариола, жълта треска, вирусни хеморагични трески, дифтерия, коремен тиф, полиомиелит, бруцелоза, антракс, малария, тежък остър респираторен синдром, COVID-19 и туберкулоза с бацилоотделяне.Това предвиждат промени в Закона за здравето, приети от парламента на първо четене. Досега за тези пациенти беше записано, че освен на изолация, подлежат и/или на болнично лечение.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

"Не е целесъобразно и аргументирано болниците да бъдат използвани само с цел изолация на пациенти, без наличието на реални медицински показания за хоспитализация, само поради факта, че са болни от или заразоносители, изброени в закона", мотивира се вносителят на измененията Даниела Дариткова, цитирана от БТА.

Тя смята, че между първо и второ четене трябва да се прецизират заболяванията, за които е задължително болничното лечение, и такива, за които изолацията не върви със задължително болнично лечение.

"Когато въвеждаме задължителна изолация без болнично лечение, не знаем на какви критерии отговаря тази задължителна изолация", коментира Георги Йорданов от БСП.

ДПС отказа да подкрепи промяната на първо четене,защото означава да поставим на риск общественото здраве.

Засилва ли се хаосът с COVID-19 в България?
Създава се нормативна възможност РЗИ да връчват предписанията за поставяне под изолация или карантина на съответните лица, чрез устно уведомяване или чрез цифрови съобщения.

По този начин ще се подпомогне дейността на инспекциите и ще се намали натовареността на здравните инспектори. При изпълнение на техните задължения и отговорности в областта на надзора и контрола на противоепидемичните мерки в контекста на COVID-19.

Със законопроекта се правят изменения и допълнения в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, като се създава правна възможност при обявено извънредно положение или обявена извънредна епидемична обстановка министърът на здравеопазването със заповед да забрани за определен срок износ на медикаменти. От левицата одобряват идеята.

Дариткова поясни, че очакваните резултати от прилагането на предлаганата нормативна уредба са свързани с осигуряване на навременна защита на гражданите от разпространение на COVID-19, както и с последиците от влошаващата се епидемична обстановка в страната през последните седмици.

От "Обединени патриоти" оцениха промените като навременни. Калин Поповски обърна внимание, че самата инфекция като такава не е особено опасна, но има много висок индекс на заразяване.

Всеки пациент, за когото се налага болнично лечение и това е и мнението на лекуващия лекар, ще го получат и държавата не абдикира, категорична е Даниела Дариткова.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини