Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов участва в заседанието на Военния комитет на Европейския съюз /ЕС/, което поради усложнената епидемична обстановка се осъществи чрез видеотелеконферентна връзка, съобщиха от Министерството на отбраната.
В програмата на вчерашния форум са били дискутирани теми, засягащи Общата политика за сигурност и отбрана /ОПСО/ на ЕС, сред които развитието на архитектурата за командване и управление, протичащият процес на Стратегически размисъл за сигурността и отбраната и ролята на Военния комитет в него, партньорството между ЕС и НАТО.
Началниците на отбраната са обсъдили с върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел Фонтелес средата на сигурност в глобален мащаб, която допълнително се усложнява от проявите на тероризъм и влошаващата се пандемична обстановка с COVID-19. Те са изразили съгласие, че в настоящата ситуация е изключително важно да се отправят правилните послания към обществото за важността на поддържането и увеличаването на бюджетите за отбрана. Само по този начин могат да бъдат преодолени дефицитите от отбранителни способности на ЕС, са подчертали участниците във форума. Началниците на отбраната са се съгласили за необходимостта от ясно разграничаване отговорностите на Военния секретариат и Звеното за планиране и осъществяване на мисии и операции. Адмирал Емил Ефтимов е изразил надежда в най-скоро време тази структура да постигне пълни оперативни способности.
Относно процеса "Стратегически размисъл за сигурността и отбраната", т.нар. Стратегически компас, началниците на отбраната са изразили мнение, че Военният комитет трябва активно да се ангажира с приоритизирането на задачите и изискванията към въоръжените сили, гарантиращи тяхното ефективното използване. Адмирал Ефтимов е отбелязал, че изпълнението на военни мисии и операции трябва да продължи да бъде основна задача за въоръжените сили, като допълнително се развиват способности за поддръжка на гражданските мисии. Началникът на отбраната подчертал, че утвърдилият се процес за анализ, оценка и приоритизиране на необходимите военни способности на ЕС трябва да се запази като основен за развитието им в съюза.