Нищо, за което сме предупреждавали не е по-различно от това, което в момента се случава. Това заяви проф. Тодор Кантарджиев по време на брифинга на Националния щаб.
Без паника и преекспониране. Здравната система прави какво може, каза той.
По думите му, ако има разбиране от хората, нещата ще са по-добре.
Пролетта казахме за трите Д - дисциплина, дезинфекция и дистанция, сега слагаме и едно 4-то Д - витамин D, заяви проф. Кантарджиев. Той препоръчва взимането на витамин Д, но с прекъсване от 10-15 дена.
4 капки е нормалната доза за възрастен, около 1 или 2 капки за деца, в зависимост от тяхната възраст и килограми.
Маските не спасяват на 100%, но намалят възможността да се заразите, настоя професорът.
Относно упреците, че лабораториите не могат да правят толкова много тестове на ден, д-р Кантарджиев обясни, че65 лаборатории са в заповедта на министъра. Този списък постоянно се актуализира и увеличава. Освен тях, още 185 частни лаборатории докладват своите положителни случаи. Тяхната дейност също се внасят в данните на държавата. Той даде пример с Националната референтна лаборатория, че ако в 11 часа са получени проби, те могат да са готови в 11 и 30. Така там са имали и 600 проби за ден.
В момента няма грип, той идва през ноември, а януари-февруари е пикът, каза проф. Кантарджиев.
Бързите антигенни тестове ще спасят системата, заяви проф. д-р Тодор Кантарджиев.
По думите му те са най-доброто за училищата, детски градини, всички приемни отделения в болници, задължително в бърза помощ, джипитата, защото се позитивират при температура и коронавирусна инфекция. „Ако бързият тест за антигени е положителен, човекът може да зарази. Ако човек има температура и има коронвирус, тестът ще се позитивира.”, обясни той.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?