Фирми от шивашката индустрия и туризма са първите в Югозападна България, които ще създават кътове за почасова грижа за деца , когато обстоятелствата го наложат, а детската градина и училището не могат да обхванат времето, в което родителите са на работа.
„Рисковете от разпространението на коронавируса в детските градини и учебните заведения поставя на изпитание работещите родители. Вариантът за създаване на детски кътове за деца от 1 до 12 години във фирмите е добра алтернатива, но времето ще покаже колко е работеща“ това каза пред БНР Рая Коева, член на Съюза на туристическия бизнес в Банско и експерт по разработване на проекти с европейско и национално финансиране.
„Много е подходящо за всички от туристическия и производствения сектор и е много добре за родителите. Детският кът не детска градина, а е за почасова грижа за деца и за подготовка на деца. В обхвата на програмата са децата до 12 години, но при всички случаи ще е улеснение за родителите. С изискванията по проекта фирмите ще се справят, защото им е дадена възможност за гъвкавост – могат да приемат не само деца на свои служители и няма да е проблем набирането на 15 деца минимум", каза още Рая Коева.
Детските кътове не могат да заместят училището и детската градина, но са добра алтернатива децата да са под наблюдение и специализирана грижа. Както и шанс безработните, които ще бъдат наемани и обучавани, ако нямат необходимата педагогическа или медицинска специалност те ще бъдат обучавани.
Браншове, които първи са потърсили помощ за разработването на проекти са от текстилната промишленост и туризма.