Фелдшерите излизат на улицата от 1 юли

Булфото
share

Фелдшерите излизат в ефективни протестни действия от 1 юли и ще сезират Конституционния съд, ако не се вземат под внимание исканията им към здравното министерство. Това каза председателят на Сдружението на фелдшерите (бакалаври по медицина) в България Александър Александров, предаде Фокус.

„Ще предприемем радикални мерки, ако не се регламентира статутът ни, ако не се предприемат действия по премахването ни от Асоциацията на медицинските сестри и акушерки и ако не се върне обучението по специалността”, каза той.

Александров посочи, че вече 20 години фелдшерите в България се борят за правата си и за това професията им да бъде призната, а в продължение на 1 година вече се опитват да установят диалог с управляващите и конкретно с Министерство на здравеопазването.

От началото на годината представители на Сдружението на фелдшерите се опитват да издействат наредба, отговаряща на функциите и дейностите, извършвани от тях. Те проведоха няколко срещи с министъра на здравеопазването, но резултат от тях няма. „Това наложи и изпращането на отворено писмо към премиера Бойко Борисов.

Всъщност това е поредното писмо, изпратено до него, но за съжаление от Министерски съвет препращат нашите въпроси към МЗ”, отбеляза Александров. В отвореното писмо фелдшерите настояват за спешно узаконяване на професията „фелдшер” като „лекарски асистент”.

„В момента държава нарушава закона, като ни принуждава да изпълняваме функции, които не са законово регламентирани”, заяви Александров. По думите му – от Сдружението на фелдшерите се готвят да сезират Конституционния съд във връзка с това. „Имаме ресурса и аргументите да го направим, но даваме пореден шанс на министъра да установи диалог с нас – до 1 юли”, добави медикът. По думите му – се нарушават професионалните права на фелдшерите. „Законът не позволява на фелдшерите да работят това, за което са се обучавали”, посочи още Александров.

Той каза, че е невярно твърдението, че няма обучение по специалност „фелдшер” в Европа и заради това и в България то не се извършва, тъй като от 5 години то е възстановено в Германия. „Както дяволът чете евангелието, така Министерството чете закона спрямо фелдшерите”, заяви Александров.

Фелдшерите в България са около 4000 и още на 12 април повечето от тях изразиха недоволството си, като останаха на работните си места, но носеха сини лентички в знак на протест и организираха подписки в страната в своя защита.

Водещи новини

Още новини