Трябва да ситуираме лостове, които да дават мотиви на родителите да партнират и да изпълняват своето призвание. Финансовите лостове са най-сигурните, те са се доказали в много европейски и световни образователни системи. Финансовата санкция е била нещо съвсем нормално, логично и практика в образователната система, в нейната история отпреди 50 или 100 години. Сега в момента го смятаме като нещо неморално. Този коментар направи в предаването "Хоризонт до обед" Юлиян Петров от синдикат "Образование" към КТ „Подкрепа" по повод огласеното от синдиката предложение родители да бъдат глобявани, ако в рамките на един час не вземат болното си дете от училище.
Очаква ни изпълнена с предизвикателства учебна година, година на завръщане към нормалността, смята Петров. „Много се радвам, че усещането за това ново начало някак е отвъд и не е заглушено от повечето мерки, правила и екшън планове, които коментираме.“
Юлиян Петров е на мнение, че няма да е проблем децата да усвоят няколко конкретни мерки и да се научат да ги спазват. Той призова преподавателите, които имат опасения за учебния процес в условията на коронавирус, да бъдат оставени „да преодолеят това сами, без натиск от родители“.
„Трудна е ситуацията психологически. Трябва хората да се убедят - имаме добър пример с детските градини, да започнат да работят и да видят, че никакъв апокалипсис няма да дойде, който беше предричан. Постепенно трябва всички да се върнем към нормалността, но това да бъде едно лично израстване и да няма императиви", каза още Петров.
И подчерта, че нищо не може да замести живия контакт на учителя с учениците, подчерта Петров.