Причината - хиляди нелегално преоборудвани камиончета обикалят по пътищата на страната и извършват дейността без да са законно регистрирани, съобщи бТВ.
За клиентите остава изненадата от цената и потрошените автомобили. До какви неприятности може да ни поднесе нелегалната “Пътна помощ” и защо лицензираните фирми се оттеглят от пазара.
Точно 265 на брой за цялата страна са регистрираните в Агенция "Пътна инфраструктура" фирми, които имат право да извършват дейността. На практика това означава, че из България законно работят около 1 000 камиона.
Само в София обаче камионите, които возят като "Пътна помощ" многократно надхвърлят тази цифра. По закон, в момента всеки може да се занимава с тази дейност, стига да се регистрира в Пътната агенция. Има случаи, в които автомобилите, които возят като "Пътна помощ", не са в добро техническо състояние
Това обаче крие рискове, както за сигурността на собствения ви автомобил, така и за сигурността на служителите, които работят с остарялата техника. В Интернет е пълно с обяви за услугата. Офертите са коя от коя по-привлекателни. Цените варират от 20 до 50 лева, за репатриране на автомобил в рамките на София.
Оказва се обаче, че повечето обяви са от частни лица, които не са посочили фирмата. Оставен е само телефон за поръчка. Пропуснато е да се спомене, че през нощта цените са двойни, че фактура, най-вероятно, няма да ви бъде издадена, а ако все пак имате късмет, ще се наложи да си я платите допълнително. Освен това има реална опасност "Пътна помощ" да дотроши и без това повредения ви автомобил.
В момента "Пътна помощ" у нас, която работи с легални документи няма никакви отличителни белези. Браншът очаква реакция от държавните институции.