400-годишнината на арменския храм в Силистра бе отбелязана днес

Булфото (архив)
share

Четиристотингодишнината на арменската църква "Света Богородица" в Силистра бе отбелязана днес, предаде БТА.

Смята се, че това е най-старият арменски храм в България. При ремонтни работи е открита каменна плоча с годината на съграждането на храма. Куполът е уникален с изписаните по него стенописи, което, спорд изследвачи, е рядко срещано в арменските църкви. В централното помещение, в горната част на южната и северната му страна, има отвори, подредени по точно определен начин, за да подобряват акустиката в основната зала. Това също е рядко срещано. През 1990 година рестарационни работи на стенописите са извършени от местния художник Карен Маркарян. Стените не са покрити със стенописи, а върху тях има религиозни картини, нарисувани с маслени бои. Много от картините са дело на силистренския художник Бедиг Бедросян.

Храмът е разположен в двор с площ около 1800 квадратни метра. Има малка къща за свещеника и сграда за някогашното арменско училище, която днес е клуб с голямо салонно помещение. В двора е издигнат и мемориал в памет на жертвите на геноцида над арменския народ, изработен по проект на Диран Апелян. Църквата има ценна колекция от предмети. Съхраняват се църковна утвар, свещенически одежди, библии. 

Арменската църква изпраща червени яйца и козунаци на пенсионери заради коронавируса

Арменците са сред най-старите жители на Силистра. Според исторически свидетелства арменец е управлявал Силистра през единайсети век - през 1016 г. стратег на Доростол (Силистра) е бил Джоджик, който е с арменско-грузински произход. Това сведение е публикувал силистренският историк Иван Занов в книгата си "Арменците в Силистра - минало и съвременност", която е първото цялостно изследване за арменците в крайдунавския град.
 

Водещи новини

Още новини