Протестите у нас и по света се дължат на посттравматичен стрес вследствие на пандемията от коронавируса. Такова мнение изрази в интервю за "Фокус" психологът Иван Игов.
,,Минавайки през различни фази, около шестия месец социалните кризи влизат в една фаза, която най-общо се нарича „фаза на отрицанието“. Тогава много хора стават притеснени, притиснати и фрустрирани от ситуацията. Всъщност основното, което се случва и в нашия случай с пандемията, е, че човек губи контрол върху собствения си живот. Изведнъж нещата, които си планирал, които си искал да направиш и са били перспектива за теб и близките ти, се сриват и всичко се затваря в рамките на кризата. Тази фрустрация води до голямо вътрешно напрежение, което в момента, когато мине критичната точка, започва да се проявява като т. нар. посттравматичен синдром,'' обясни той.
Той може да е обърнат навътре, тоест хората да се затварят и депресират и разбира се обратното – тези, които хора, които както ние ги наричаме, имат „външен локус на контрола“ и искат да контролират нещата, сами по себе си обикновено започват да търсят начин да извадят този гняв навън, допълни Игов.
Иван Игов уточни, че част от това са всички тези неща, които се случват не е само в България, но и по света – в Америка, Германия, Франция, дори и в Русия.
Навсякъде хората са на улицата, защото искат да върнат живота си обратно при себе си, искат да поемат контрола върху това, което се случва с тях, отбеляза в заключение психологът.