Предложение: Да изнасяме кучета за Виетнам

share

По въпроса с бездомните кучета и решаването му - това е голям проблем на обществото, който трябва да решим и то не с масовото унищожаване на животните, а с масовата кастрация. В Румъния, например, е направен опит за масово евтанизиране на кучета - били са унищожени над 50 000 кучета, но скоро те отново са се възпроизвели.

Това каза днес на пресконференция на тема "Как може трайно да бъде решен проблемът с бездомните кучета" Венцеслав Дачевски, собственик на частен хотел за кучета в София. Според него най-работеща е схемата "Кастрирай и върни". Ако се преброят животните, знае се къде колко има и после биват кастрирани, проблемът ще се реши.

"Аз съм се занимавала с осиновяване на кучета от столицата", добави експертът Теодора Денкова, която представи програмата с кастрирането на кучета в България. По думите й програмата не работи не само защото се прави хаотично, но и защото няма контрол. Не се посочва къде точно се връщат кучетата, а маркирането на кастрираните по програмата кучета се прави по същия начин, по който го правят във ветеринарните кабинети с бездомните кучета. Тя също беше категорична, че евтаназията няма да реши проблема и не е решение на проблема.

От организацията съобщиха, че кастрацията на едно куче струва 80 лева, а много от ветеринарните кабинети, с които са контактували, са дали съгласието си да съдействат.

Относно хотелите за кучета - не може там да се вкарват всички кучета, защото не всички са здрави и ваксинирани и така те могат да заразят здравите. "Така че хотелите за кучета не могат да вземат бездомните кучета от улицата", каза Теодора Денкова.

Затворници на облекчен режим, тоест такива, които имат право да излизат, могат да поемат грижа за бездомни кучета. Може да се направи база за кучетата в затвора, където да бъдат гледани временно, докато се възстановят след кастрацията, преди да бъдат върнати на улицата.

Вземат се няколко бусчета, пригодени за транспорт за животни. Залавят се кучетата, водят се в работеща с общината ветеринарна клиника, след което се водят във въпросния стационар, който се намира в затвора, там затворници се грижат за тях до възстановяването им, а после биват връщани на улицата.

"Бездомни хора има, бездомни кучета не знам дали има. Това са безстопанствени кучета", каза възрастен гражданин, който присъстваше на пресконференцията. Той сподели, че е писал писмо на проф. Юлиян Вучков, в което е описал проблема с кучетата по улицата така, както той го вижда. "Кучета разкъсаха и изядоха едно детенце. Ако не бяха кучетата, това дете щеше да порасне голямо, достоен гражданин на нашата родина. Изядоха краката на възрастна жена и сега тя е без крака в инвалидна количка. Ако не бяха кучетата, сега тя нямаше да е инвалид", каза той. По думите му от кучетата по улицата няма полза, има само вреда.

"Аз не бях просто ухапана. Аз бях разкъсана", каза пострадала от улични кучета жена. Тя сподели, че шест години след инцидента и много трудно е успяла да осъди Столична община. "Не са виновни кучетата, а хората", каза тя. По думите й, глутницата кучета, която я е разкъсала, са били чипирани, всички те са били кастрирани, но това не им е попречило да нападат. Тя предложи масова евтаназия на бездомните кучета и то не само в София, за да се реши проблемът. Ваксината против бяс, според нея, не е безопасна. "Няма време за всякакви глезотии като хотели и луксозни грижи за кучетата, необходина е масова евтаназия, не гледайте вие Румъния. Не се вижда какво правят всичките десетки неправителствени организации, които уж полагат някакви грижи", категорична беше тя.

Предложението й беше да изнасяме кучета към азиатски държави, които се хранят с кучешко месо. Те ще ни решат лесно проблема, защото ще ползват и месото, и кожите на животните.

Водещи новини

Още новини