Видеото с побой над малкото момиченце от майка му шокира потребителите в социалните мрежи. Агресията беше толкова тревожна, че хората се обединиха и сигнализираха на институциите. Случаят от Перник е повод отново да се припомни, че не трябва да оставаме безучастни, ако сме свидетели на тормоз.
От Националния център за безопасен интернет информираха какво трябва да правим, когато попаднем в интернет на съдържание, показващо или разкриващо информация за насилие над дете (но и всякакво друго насилие):
1. Ако е очевидно, че действието се развива в България, най-важното е да се идентифицират извършителят и жертвата. Явните данни от профили може да са фалшиви. Затова подайте сигнал на Safenet.bg или на ГДБОП - cybercrime.bg.
2. Ако е ясно, че действието не е в България, подайте сигнал на Safenet.bg, за да се установи къде се извършва насилието и през нашата мрежа на интернет горещи линии INHOPE и връзката ни с Интерпол ще бъдат задействани съответните полицейски служби.
3. Едва след подаването на сигнал може да пристъпите към докладване в самия сайт или платформа, за да може да се установят местонахождението и участниците, преди самият сайт да свали съдържанието.
Междувременно тормозеното дете е настанено в Център за настаняване от семеен тип. Търсят се роднини, които могат да се грижат добре за него. Иначе ще се пристъпи към намирането на приемно семейство, като основната цел е безопасността на момиченцето. Има данни, че насилието е било системно. Майката и бащата са задържани, а по случая вече е обстазувано досъдебно производство.