Бавно възстановяване на сектор "транспорт" и труден летен сезон очакват трима министри

Булфото
share

Министърът на транспорта Росен Желязков съобщи по време на форум, че се очаква възстановяването на сектор "транспорт" заради кризата с коронавируса да става бавно.

Възстановяването на сектора ще бъде бавно, защото наред с намалялото търсене и бавното възстановяване на потребителското доверие към начина на придвижване, особено в сферата на туристическите пътувания, ще срещне и увеличаването на конкуренцията, особено на натиска на конкуренцията от сивия сектор, коментира министърът.

Километрична опашка се изви на на ГКПП "Кулата-Промахон", българи и румънци тръгнаха на море в Гърция

Летният сезон се очертава да бъде изключително тежък, предупреди министърът на туризма Николина Ангелкова.

Росен Желязков: Преговаряме с ЕК за нова мярка за автобусните превозвачи

Транспортният министър подчерта, че държавата не може да замести потребителското търсене, но може да създаде необходимите предпоставки - административни и целеви, за да може браншът, когато е витален и може да продължи нормалната си дейност, да бъде с ясното съзнание, че съществува добра регулация и адекватна подкрепа от държавата.

Заедно със социалния министър Деница Сачева те представят мерките в подкрепа на двата най-засегнати сектори по време на национална кръгла маса на тема: "Мерки за преодоляване на вредните последствия от извънредното положение, вследствие от пандемията COVID-19 в секторите автобусен транспорт, туроператорска и турагентска дейност", информира БТА. Форумът е организиран от Конфедерация на автобусните превозвачи и Българска асоциация на туристическите агенции.

Социалният министър Деница Сачева съобщи, че по време на извънредното положение от 13 март до днес 84 568 души са загубили работа, а други 65 537 са постъпили на работа. За сектор "туризъм" общо регистрираните 17 300 души безработни, като започнали работа през май са 6 633 души. За сектор "транспорт" регистрираните безработни са 4746. По мярката "60/40" към края на миналата седмица има 15 737 заявления за 270 840 работници и служители. За сектор "Транспорт" това са около 10 822 души /около 7,8 на сто от общия брой на заявките/, а за "туризъм" - 19 315 души, които към момента получават субсидия за заетост или това са общо 14 на сто от всички заявки, коментира министър Сачева.

Министърът напомни за краткосрочната подкрепа за заетост за сектор "автобусни превози" с предложеното одобряване на бюджет от около 40 млн. лева за период на изплащане на субсидия към работната заплата за до 6 месеца, стартиращ от 1 юли. В случая става дума за компенсация в размер на 290 лева за всеки работник или служител или самоосигуряващ се, включваща съответно 189 лева средства за дължимите работна заплата и отделно за данъчни и осигурително вноски за сметка на работодателя и осигурения човек. Министър съобщи, че вече е предложено тази мярка от 290 лева да действа с новия дизайн на мярката "60/40", за да се достигне до общо съотношение "80/20". Сачева уточни, че 80 на сто е максималната държавна помощ, която може да се даде на работодателите за покриване на такива разходи. Смятам, че ще можем да направим възможно работодателите да могат да кандидатстват с една заявка както по мярката с нов дизайн "60/40", така и по мярката за компенсация в размер на общо 290 лева, каза министърът. 

Мярката 60/40 се удължава до септември

По думите й двете мерки заедно би трябвало да не надвишават 80 процента, което означава за сметка на работодателите да останат 20 на сто от разходите за цената на труда. Сачева каза, че сега се работи по възможността тази мярка да бъде разширена и за сектор "туризъм". Все още няма окончателно решение от ЕК, но предполагам, че ще успеем да постигнем съгласие да можем да включим и туризма приоритетно, заедно със сектора на автобусния превоз, за да може да се достигне мярка "80/20" в туризма, допълни Сачева. Тя посочи, че по мерките ще отпадне задължението за това данъците и съответно задълженията към бюджета за 2020 г. да бъдат платени. Те обаче трябва да бъдат декларирани, трябва да бъдат признати за дължими от ваша страна, но изискването ще бъде да са заплатени данъците и задълженията към бюджета към 1 януари 2020 г., обърна се социалният министър към представителите на бизнеса. За сектор "транспорт" мярката би могла да достигне при интерес от работодателите до 22000 заети, а за сектор "туризъм" - до 80 000 души, колкото е приблизително общият брой на заетите към края на март по данни на НСИ, каза министърът.

Конкретно за сектор "туризъм" министърът каза, че в допълнение към мярката "60/40" и към мярката за субсидиите, министерството е предложило активни мерки за безработни в размер на 160 млн.лева, което означава, че регистрираните безработни могат да бъдат наемани от работодатели, като работодателят ще получи минималната работна заплата за всеки служител, който е наел. Министърът допълни, че единственото условие е хората да бъдат регистрирани в Бюрата по труда без значение дали ще получават или не помощи от бюрото. От тези 160 млн. лева е предложено 50 млн. лева да бъдат насочени към туризма. Министър подчерта, че тази мярка отново е за заетост, защото такива са мерките, които ведомството може да предлага и съответно изискванията на ресорната оперативна програма. Сачева изрази надежда още от 1 юли да може да почне реализацията на тази мярка.

След подписването на Указа за промените в закона за ДДС, където е текстът, с който се дава възможност да се продължи мярката "60/40" и вероятно тази седмица в НСТС ще бъде внесен и новият размер на тази мярка, допълни Сачева. Тя каза, че тази мярка ще продължи до 30 септември, но има готовност да бъде продължена до края на година според икономическите резултати и данните от края на септември. Сачева съобщи, че от 1 юли няма да има изискване за непълно работно време, защото няма да има и затворени предприятия със заповед на държавен орган, но ще има изисквания, свързани със запазване на заетостта и с оборотите. По думите й мярката ще бъде отворена, включително и за допълнителни сектори - части от икономическите дейности в образованието и здравеопазването. Отново ще може да се изплащат компенсации в размер на 60 процента от разходите за работодателите до 60 процента от осигуровките, каза министърът и отново повтори, че само за секторите "транспорт" и "туризъм" тази мярка ще бъде допълнена чрез оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", като за тези сектори се очаква да бъде достигнато съотношението 80 към 20.

Водещи новини

Още новини