Парламентът прие единодушно със 105 гласа "за" Отчета за дейността на Българската телеграфна агенция /БТА/ за 2019 година.
През изминалата година се открояват четири основни акцента от работата на БТА, като национален независим информационен институт на България: Шестият Световен конгрес на информационните агенции в София от 13 до 16 юни 2019 г.; Изборите за общински съветници и за кметове на 27 октомври 2019 г.; Откриването на новия мултимедиен информационен и културен център на БТА и Петнадесетата Световна среща на българските медии в албанската столица Тирана от 22 до 25 ноември, под мотото "Медии и национални приоритети".
Годишният отчет съдържа информация за дейността на Агенцията, ролята на медийния пазар, международните контакти, финансовото състояние, функционирането на Националния пресклуб и мрежата от регионални пресклубове, мултимедийния културно-информационен център.
БТА разпространява всекидневно близо 1000 информации и между 2000 и 3000 снимки от страната и света. У нас Агенцията има 34 щатни кореспонденти във всички големи областни центрове.
Във връзка с финансовото състояние на БТА е отчетено, че през 2019 г. е формиран бюджет от 7 407 000 лв., от тях трансферът от държавния бюджет е 5 708 000 лв. и собствени приходи от 1 699 000 лв. За същият период са реализирани разходи в размер на 7 516 000 лв. Собствените приходи на агенцията намаляват приблизително с 5 процента спрямо 2018 г., което се превръща в тенденция през последните години. В тази връзка е необходимо финансирането на БТА да бъде организирано по начин, който не предполага реализирането на собствени приходи, се посочва в отчета.
За поредна година са изведени двата най-сериозни проблема за БТА, свързани с нерегламентираното ползване на информация на агенцията и с коректното цитиране на източника.
Иван Ченчев /"БСП за България"/ отбеляза, че БТА е оазис без фалшиви новини в тази медийна среда.
Той препоръча следващата медийна среща да се състои дистанционно заради ситуацията с коронавируса и да се прецизират модераторите на форума, предаде БТА.
Похвален е и фактът, че досега Българската телеграфна агенция финансово се справяше и, напук на други институции, не искаше допълнителни средства, посочи Ченчев. Но, по думите му, този 5-процентен спад в собствените приходи е тревожен и няма да е лошо да се помисли как да се помогне на БТА.