В най-кратки срокове да се свика Междуведомствена комисия, която да бъде постоянно действаща, заради отказа от страна на "Напоителни системи" ЕАД след месец юни малинопроизводителите от региона да получават вода от яз. "Ястребино". За това настояха от Българската асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните.
"Спирането на водата от язовира, в който до момента има над 17 млн. куб метра вода обрича всички очаквания на производителите от Антоново, Попово и Омуртаг на нула", коментира Божидар Петков, председател на асоциацията, предаде БТА.
Кризата с вода за напояване в областите Търговище, Разград и Шумен може да доведе до критична ситуация и социално напрежение, категорични са от бранша. Тези области са с изключителна концентрация на ягодоплодни култури, отглеждането на които е в 100 процента зависимост от съоръженията на Напоителни системи и изградените за поливни цели язовири Шумен, Тича, Ястребино и други, отбелязаха те.
От асоциацията казаха, че от МОСВ и МЗХГ са им обещали утре да се състои среща на входа на язовирната стена на "Ястребец". "Очакваме комисията да даде бързи и адекватни действия, които де се спазват от всички страни. Да бъде изготвен заключителен доклад, който да покаже какъв е свободния ресурс на вода, който може да ползваме и по този начин да се направи точна преценка на разпределянето на ресурса във времето", посочи производител от региона. Според малинопроизводителите търсенето на алтернативни източници на вода не може да реши проблема им.
В момента на бранша му трябват малко над 5 млн.куб метра и според тях това в никакъв случай няма да застраши дебита на язовира. Браншът на ягодоплодните култури осигуряват до 6 месеца сезонна заетост и това го прави един от най-социално значимите. За малините са необходими около 9 хил. души сезонна работна ръка - от юли до септември, обясни Божидар Петков.
От проблема с недостига на вода от яз. Ястребино ще пострадат около 3 хил. дка малини и 1500 дка ягоди. Ако водата не бъде пусната, годината ще е нулева и загубите ще са около 10 млн. лева за настоящата и ще достигне до 40-50 млн. през следващите 3-4 години. Само малините, които се произвеждат в региона, са около 2500 тона, каза Петков.
Според Петър Петров, управител на най-голямото преработвателно предприятие в сектора, вода има достатъчно и за поливни, и за битово питейни нужди. Той посочи, че секторът се развива добре над 40 години в региона, но през последните години заради конкуренцията от държави като Босна и Херцеговина, Украйна, Косово, Полша и др. изпитва затруднения. Наред с огромния проблем с питейната вода, която струва между 50 и 100 лв/дка, много от производителите са лишени от субсидии. В тази връзка те ще настояват освен за целенасочени субсидии за поливната вода и за преосмисляне на политиката към сектора, в който програмите не се субсидират от фонд "Земеделие", но в който се полага изключително много ръчен труд.
По повод скандала заради запис на земеделския министър Десислава Танева и появилото се видео в публичното пространство, от коeто става ясно, че земеделци са получили повече от очакваните евросубсидии, От Асоциацията на малинопроизводителите казаха, че това са инсинуации, извадени извън контекста и те подкрепят министъра.