73 белоглави лешоядчета са се излюпили в Източните Родопи

Pixabay
share

Тази пролет в българската част на Източните Родопи се излюпиха общо 73 белоглави лешоядчета. Това е установил екип на Българско дружество за защита на птиците /БДЗП/ по време на мониторинга на гнездовите колонии на вида в Източните Родопи, съобщиха от дружеството.

Общият брой на излюпените малки тази година ще се изясни при проверката на всички гнезда през следващите седмици. През изминалата година експерти и доброволци на дружеството са преброили 77 малки, като от тях успешно са излетели 73 белоглави лешоядчета. Едва няколко години по-рано, през 2016 г. са излюпени 51 малки, а са излетели 50.

Според Добромир Добрев от БДЗП през последните четири години има по-сериозно покачвате на броя на излюпените и успешно отгледани малки. Наблюдава се добро повишаване на двата показателя, което е отговор и на повишаващата се численост на популацията, допълва той. Сред птиците има и двойки, които са загнездили повторно. Това се случва, когато двойка загуби мътилото си и снесе отново в същото или друго гнездо, обясняват от дружеството.

Малките лешоядчета се излюпват в края на март и началото на април. Близо четири месеца родителите оказват непрестанни грижи за новото поколение. Толкова време е необходимо докато потомството порасне достатъчно, за да започне първите летателни опити. В средата на лятото малките лешоядчета вече съвсем не са толкова малки. Въпреки че са едва на няколко месеца, те са напълно развити и тежат колкото възрастните им родители - около 7 кг., а понякога и повече.

Лешоядите са постоянен и скитащ вид. Младите птици скитат до около петата година, когато достигат зрялост. През това време могат да извършат придвижвания на големи разстояния от местата на излюпване. Това са критични моменти от живота на птиците, когато близо 70 на сто от тези лешояди умират в тази ранна фаза на живота си.

Тази природозащитна дейност се осъществява рамките на проекта (LIFE14 NAT/NL/000901), разработен от Rewilding Europe, в партньорство с Фондация "По-диви Родопи", Българското дружество за защита на птиците. Проектът е финансиран по програмата LIFE на ЕК.

Водещи новини

Още новини