Иван Кръстев: COVID-19 разби представите на хората, че живеят в подреден свят

БТВ
share

Когато пътуваш с влак и влакът влезе в тунел,  всички млъкват. Нещо подобно се случи. Така политологът Иван Кръстев описа кризата с коронавируса в предаването "120 минути" по БТВ.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33062

След налагането на карантината започваш да си задаваш въпроси и си даваш сметка колко такива епидемии са променяли света. Проучванията показват, че от прочутия испански грип загиват два пъти повече хора отколкото през Първата световна война. Епидемиите променят света, но те не остават запомнени, защото при тях се губи чувството на реалност. За Първата световна война са написани 80 000 книги, а за испанския грип само 400. Този факт може да бъде обяснен с това, че хората имат силна нетолерантност към безсмислената смърт. Огромен проблем е и, че не можеш да погребеш хората, собствените ти близки не могат да те изпратят, заяви Кръстев.

По думите му мненията за мерките по време на карантината са силно поляризирани, защото хората преживяват много различно трагедиите и страха.

Неизвестността около COVID-19 разби представите на хората, че живеят в подреден свят. Много неща се променят и чисто физически, посочи политическият анализатор.

Учителят Тео: Кризата с коронавируса е планирана

Модерният човек се научи да забравя смъртта. Изведнъж се появява тази епидемия, която ни връща усещането за нашата смъртност. Бяхме привикнали, че сме едва ли не безсмъртни. Всъщност не сме, коментира Иван Кръстев.

Според него формулата на управление не е ключът към успеха на едно правителство в борбата с епидемията. Три неща се оказаха много по-важни. Първото е доверието на обществото към правителството. Няма полиция, която да накара хората да си мият ръцете, например. Второто нещо е предишен опит. Неслучайно азиатските страни се оказаха по-подготвени. Третото е ефикасността на организацията – например колко бързо ще раздадеш маските, заяви политологът.

Проблемът на тази криза е, че не можеш да избягаш от нея и трябва да покажеш реални резултати. Хората могат да сравняват резултатите в техните страни с резултатите на други страни, добави той.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33062

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини