"Галъп": Доходите на 36% от българите са намалели след извънредното положение

Pixabay
share

За изтеклата седмица по главните параметри на масовото съзнание в България във връзка с коронавируса няма съществена динамика. Това сочат данните от проучване на „Галъп интернешънъл“, проведено на 30 и 31 март.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

На първо място 2/3 от българите продължават да смятат, че мерките които властта взема, са достатъчни. Леко нараства спрямо предходната седмица делът на тези, които смятат мерките за прекалени (сега са 20%) и слабо намалява делът на считащите, че мерките са недостатъчни (12%). Самите мерки са „неприятни, но поносими“ за 82% от българските граждани. Други 15% казват, че те са „вече непоносими“. Сред активното население тези числа са съответно 80% и 17%.

Действията на правителството отново се оценяват високо – както и миналата седмица. В този контекст Националният оперативен щаб също запазва одобрението си в извънредната ситуация. Тя създава ново доверие към властите.

По главния индикатор на проучването: дали хората пребивават в:

(1) панически страх – 24%,

(2) тревога – 60% или

(3) реагират спокойно – 13%,

а останалите се затрудняват да отговорят, няма значима промяна. 

Ген. Мутафчийски задмина премиера, стана любимец на хората

Обезпокояващи обаче са числата, описващи икономическото съзнание на населението: повече от 1/3 декларират, че след въвеждането на извънредно положение доходите им са намалели. Други близо 1/4 живеят с чувството, че съвсем скоро предстои доходите им да намалеят.

Цели 6% от работещите (удвояване за две седмици) заявяват, че вече са загубили работа и още 10% казват, че това е непосредствената им перспектива. Мнозинство от 70% от работещите не смятат, че работното им място е застрашено.

Активните в икономически план възрасти са и тези, които в най-сериозна степен споделят тревожни оценки и перспективи за доходите си. Може би затова и най-младите групи в по-голяма степен намират мерките вече за непоносими.

Като цяло обаче българите търпеливо понасят сполетелите ги ограничения и не се вижда необходимост от краткосрочни корекции на извънредния режим. С изключение на икономическата ситуация, където се струпват тъмни облаци.

 

CATI+SMS сред национално представителен панел, извадка n=850, национална, 18+ г.

30-31.03.2020 г. Абсолютна максимална грешка ± 3.4 при 50% дялове

1% от извадката е равен на около 55 хиляди души.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини