Какви законови мерки и санкции са нужни в ситуация на пандемия от коронавирус и имаме ли готовност за възникналата ситуация? Разумно ли е въвеждане на извънредно положение в държавата ни и защо много българи не спазват законите и не се плашат от наказанията? Коментар по тези и други въпроси пред novini.bg на адвокат Емануил Йорданов, бивш депутат от СДС и министър на МВР /1999г.-2001 г. в правителството на Иван Костов/.
Конституцията предвижда възможността за въвеждане на извънредно положение и аз мисля, че в такава ситуация на пандемия, това е напълно уместно. Също така смятам, че целенасоченото критикарство към управлението в такъв момент, не е разумно гражданско поведение. Не сме имали досега подобна ситуация, никой няма изработен начин на поведение и действия. Би следвало да се подкрепя всяко разумно действие за ограничаването на пандемията. Това, което мога да посоча като текстове от законодателството е
чл.135 от НК, но той визира единствено случаите, в които има заразяване с венерическа болест.
Тъй като не си спомням досега да сме имали случай на такава опасност от масова зараза, не се е налагало да се правят законови текстове. Така че очаквам висока готовност в този смисъл. Затова са необходими бързи законодателни изменения, които да помогнат за справяне с възникналия проблем. От друга страна са нужни и строги административни мерки, за да се спазват изискванията на лекарите.
Нужен е строг контрол тези дни, тъй като не е новина, че много българи не спазват законите,
нямат законосъобразно мислене. Когато опира обаче до нашето здраве и живот, е важно тези граждани да се замислят сериозно за своето отговорно поведение. Затова, когато някой има информация за заразени или вирусоносители и не спазват изискванията, наложени от властта, то трябва да бъдат уведомявани компетентните контролиращи органи. Това се отнася както за гражданите, така и за лекарите, които знаят за хора, неспазващи техните указания и предписания.
Българинът не се плаши от никакви наказания.
Затворът е мярка, малко отдалечена във времето, защото е нормално, когато един човек е осъден за първи път, наказанието да не е особено тежко, с изключение на най-тежките санкции, предвидени в Наказателния кодекс. Висок размер на паричните санкции пък в кратък срок няма как да дадат добър резултат за обществото ни. Докато се завъртят съдебните процедури, докато приключат и ние ще сме забравили, че е имало такъв вирус. До следващият.
Затова е важно всеки да се държи отговорно към другите - да се спазват лекарските предписания, да се изпълняват предписанията на компетентните органи, защото правилата се създават, за да бъдат спазвани. Ако искаме да се наричаме цивилизовано общество, трябва да се съобразяваме.