Ивелина Василева: Процедурата по ОВОС ще подсили превантивния контрол при изгарянето на отпадъци

Булфото (архив)
share

„Със задължителната процедура по ОВОС (оценка за въздействи върху околната среда) искаме да подсилим превантивния контрол, да може да се прави детайлен анализ в ранна фаза, да се предприемат мерки със залагане на изискване за най-модерни технологии, за информираност на обществеността“.

Това каза пред БНР Ивелина Василева, депутат от ГЕРБ, председател на комисията по екология в парламента и бивш екоминистър, по повод внесените промени в закона, с които се цели да се спре нерегламентираното изгаряне на отпадъци, като се утежни режимът по издаването на разрешения за инсталации за изгаряне на отпадъци.

Василева посочи, че в Европа средно около 28% от отпадъците се изгарят.  „Има държави като Швеция и Финландия, в които над 50% се изгарят. В България се изгарят около 3,5% от отпадъците“, посочи тя.

Ивелина Василева подчерта, че в България действат четири инсталации, които имат разрешителни – три циментови завода и ТЕЦ – Сливен.

„Когато се извършва внос на отпадък с цел оползотворяване чрез изгаряне, получателят изрично трябва да посочи в коя инсталация и кога това ще се случи. Ако все още тече процедура по ОВОС, то няма как получателят да посочи съответната инсталация“, посочи тя.

Ивелина Василева поясни, че е заложена задължителна оценка по ОВОС и за т.нар. „експериментално изгаряне“.

Тя коментира и проблемите във водния сектор в страната:
Най-важен е ефективният контрол, за да може да се ограничат нерегламентираните включвания към мрежата и към язовирите. Законът определя МОСВ като институцията, която отговаря за управление на водните ресурси. Когато говорим за съоръженията, тогава операторите са тези, които носят отговорност.

Водещи новини

Още новини