Омбудсманът предлага да има етапна епикриза на нуждаещия се от социална услуга

Омбудсман на Република България
share

Омбудсманът Диана Ковачева представи осмия годишен доклад на Националния превантивен механизъм за 2019 година. През миналата година са били извършени 55 проверки - в затвори и затворнически общежития, арести, психиатрични болници и центрове за психично здраве, места за 24-часово задържане, центрове за бежанци, резидентни социални услуги за деца и възрастни.

По думите ѝ процесът на деинституционализация е много закъснял и е с бавни темпове, като се очаква да приключи през 2035 год. "Има недостатъчно социални услуги в общнстта, домовете за хората с деменции са пренаселени, над 300 души чакат да бъдат настанени в такива домове, липсват дневни центрове. Към хора в такова тежко състояние не може да се приложи адекватна грижа, тъй като са настанени по 7-8 човека в една стая", посочи тя.

Масови уволнения в Дома за хора с деменция в Пловдив

"Освен липсата на подготвени специалисти, липсва и човешко отношение към страдащите от деменция. Персоналът е ниско платен, работи в лоши условия, полага тежък физически труд, психическото натоварване е голямо", подчерта Ковачева.

Омбудсманът предлага да има етапна епикриза на нуждаещия се от социална услуга, която в момента на настаняването да указва какво точно е състоянието на човек с деменция и да се прецени в какъв дом да бъде настанен. "В някои от домовете са били констатирани редица нарушения на правата на пациентите с увреждания", добави още Ковачева.

Голям проблем е и незадоволителното състояние на държавната психиатрична помощ. Има нужда от цялостна задълбочена реформа и адекватното ѝ финансиране. Битовите условия, при които се настаняват пациентите, според Ковачева са "ужасяващи" и са опасни за здравето и живота на болните и на персонала. Едно хранене на болен струва 0.63 лв., което е неадекватно, допълни тя. Поради липсата на дневни центрове и защитени жилища, психиатриите изпълняват и социални функции.

"В проверените институции за деца е било установено, че някои от тях престояват там 11 години, като в същото време родителите им не са лишени от родителски права. Крайно време е държавните институции да установят устойчива практика на индивидуален семеен подход - семействата да бъдат подкрепени, вместо да продължава настаняването на деца в домове", подчерта тя.

Прокуратурата нищи скандалното отношение в социален дом в Пловдив

"Продължава да съществува проблемът с определянето на законен представител на непридружените деца - бежанци. Не е подобрено нивото на медицинското обслужване на бежанците, настанени в центрове, като основната причина за това е езиковата бариера", отчита в доклада си омбудсманът.

 

Водещи новини

Още новини