Варна е предложението за център на растеж на Североизточния район в новия програмен период

Булфото (архив)
share

Варна ще бъде предложена за община - център на растеж и двигател за развитие на Североизточния район в новия програмен период 2021-2027 г. Това е станало известно по време на регионално заседание на Националното сдружение на общините в Република България във Варна, съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Представители на ведомството са запознали участниците в заседанието с приоритетите в новата програма за развитие на регионите, промените в Закона за регионално развитие и програмирането на новите оперативни програми, които ще финансират проекти след 2021 г.

Бенефициенти на бъдещата оперативна програма за развитие на регионите, освен Варна, ще бъдат още общините Шумен, Добрич и Търговище. Сред основната цел за развитие на района е отварянето му към Черно море, съхраняване на богатото културно-историческо наследство, доразвиване на потенциала за производство на култури в плодородните земи, развитие и запазване на човешкия капитал, развита инфраструктура и безупречен туристически имидж за постигане на общ икономически напредък и подобрено качество на живот. Три са стратегическите приоритета за постигането им - повишаване динамичността на района в глобален мащаб и активиране на неговия специфичен потенциал, съчетано с опазване на околната среда, постигане на равен достъп до качествено образование, здравеопазване и социални услуги и териториално развитие и сближаване.

Бюджетът на ОП "Развитие на регионите" ще бъде над 3,18 млрд. лева

Сред ключовите проекти за развитие на региона са завършването на АМ "Хемус", изграждане на бърза транспортна връзка между Варна и Бургас, както и връзката Шумен - Разград - Русе.

Важна стъпка за развитието на Североизтока е и приемането на морски пространствен план за Черно море, който се разработва в момента. Той ще доведе до правилен баланс между икономическите интереси към водния басейн и неговата екологична защита. Очаква се до края на март 2021 г. България да го представи пред Европейската комисия.

В следващия програмен период в района няма да има населени места без достъп до европейско финансиране, се посочва в съобщението на МРРБ. В тази връзка е важно общините да работят заедно в изпълнението на различните проекти, които ще се селектират на местно ниво от Регионалните съвети за развитие. Предстои да се разкрие процедура по избор на членове на съветите. Основните типове инвестиции в района трябва да са насочени към интелигентна индустрия, борба с климатичните промени, опазване на околната среда, образование и развитие на умения, модерно здравеопазване, силна социална сфера. Приоритетни са и темите за транспортна и цифрова свързаност, градското възстановяване и развитие, трансгранично, транснационално и Черноморско сътрудничество.
 

Водещи новини

Още новини