Доц. д-р Людмила Нейкова-Василев, токсиколог от ВМА, разкри в интервю за NOVINI.BG до какво може да доведе употребата на прекомерното количество алкохол, което човек може да изпие по време на празниците.
Алкохолът влияе положително на човешкото поведение, но с продължаване на комсумацията му настъпват други неща.
Когато човек си позволява малко количество алкохол и контролира в каква доза да бъде, тогава не може по никакъв начин да бъде набеждаван, че злоупотребява. Но, когато това нещо стане ежедневие, рискът да мине в следващата категория е много голям.
Няма как еднозначно да се отговори на въпроса – при кой може да се прояви такава зависимост, както и няма значение какъв алкохол се консумира - лек или твърд. Хората не приемат, че от бира или вино може да се получат зависимости, но това не е така - реалността е коренно различна.
Д-р Нейкова посъветва всеки сам да прецени какъв алкохол и какво количество може да изпие по време на празниците, но поясни, че той не трябва да се смесва с газирани безалкохолни напитки. Освен това не трябва да се прибягва до консумацията само на листни мезета, а да се наблегне на млечни и месни такива. Хубавото мезе води до по-бавно проникване на алкохола през кръвотока в организма, т.е. не настъпва рязко опиянение. Алкохолът се разтваря в мезето и затова по-бавно постъпва в човешкия кръвоток и по-бавно достига максимална концентрация. Да, задържа се по-дълго, но ефектите са по-меки. Няма я опасността да ни се отреже филма“, каза още тя.
Относно това как може да се различи фалшивият от истинския алкохол, доц. д-р Людмила Нейкова обясни, че това е трудно. Обикновено некачествените алкохоли са в нестандартни бутилки, които също влияят.
Снимка: NOVINI.BG
Как да избегнем тежкия махмулук и снежинките пред очите ни може да видите и ТУК в интервюто на NOVINI.BG с токсиколога от ВМА доц. д-р Людмила Нейкова-Василев.
По материала работиха Галя Георгиева и Десислава Станева