Значително по-висок от средния за ЕС е делът на жените в правителствения сектор у нас през миналата година - техният дял достига 40 процента, като за последните пет години е нараснал с почти 10 пункта /30 на сто през 2014 г./.
Това показват данни от анализ на Евростат за местата, които са заемали дамите в правителствата и националните парламенти на страните от ЕС през 2018 г., като средният показател за ЕС е бил 30 процента дами в правителствения сектор. В правителството на "Борисов 3" дамите заемат 5 министерски кресла, както и редица други ръководни позиции като зам.-министри или ръководители на държавни агенции. Дамите заемат като дял и 25 процента от местата в българския парламент, като средният показател за квотата на нежния пол в националните парламенти в ЕС-28 е бил 30 процента.
Според данните на Евростат през последните 5 години у нас е имало значително повишаване на процента на дамите в парламента ни, като за периода 2014-2016 г. процентът е бил 20 на сто, през 2017 г. е бил 26 на сто и през миналата година е "паднал" до 25,4 на сто, според европейската статистика. Това означава, че в българския парламент има около 60 дами, без анализът да се ангажира с точният им брой. Според актуална справка в сайта на парламента обаче точният брой на жените в него е 62.
Делът на местата, заемани от жени в правителствата националните парламенти, се различава значително в отделните страни от ЕС. През миналата година най-голям е бил делът на жените в правителствата в Испания и Швеция - съответно по 52 процента, следвани от Франция - 49 процента, Холандия и Дания - по 42 процента и др. Най-малко дами в национални правителства има регистрирани в следните страни на ЕС: Унгария - 7 на сто, Малта - 12 на сто, Кипър, Италия и Полша - по17 на сто.
През 2018 г. Швеция отчита най-висок дял на жените в националния си парламент с 47 на сто. Следват Финландия - 42 на сто, Белгия и Испания - и двете по 40 на сто, Австрия - 37 на сто, Дания и Португалия - по 36 на сто и Италия - 35 на сто. На другия полюс най-малко жени в националните парламенти има в Унгария - 13 на сто, Малта - 15 на сто, Кипър и Гърция - 18 на сто и Румъния - 20 на сто.
Освен това броят на жените-президенти и министър-председатели в страните от ЕС също е нараснал за периода 2003 - 2018 г. През 2018 г. в ЕС е имало три дами ръководители на правителства, докато през 2003 г. е нямало такива. Делът на жените ръководители на правителства в ЕС никога не е надвишавал 14 процента, което означава, че никога не е имало повече от четири жени на тази позиция едновременно, според данните на Евростат.