27 български фирми, които пътуваха с правителствената делегация до Тунис, напразно се надяваха да срещнат партньори в арабската страна.
На пръсти се брояха представителите на бизнеса, които участваха в двустранния форум. На него в присъствието на министър Трайчо Трайков бе подписано споразумение между Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и сходната й тунизийска UTICA. Но освен документа, който дава надежда за бъдещо сътрудничество, хората от местния реален бизнес ги нямаше.
"Смятаме, че липсата на предприемачи не е в незаинтересованост, а е в слабата организация на форума. Посланикът ни в Тунис Петко Дойков е от 3 г. на поста си и има опит, познава местните условия и можеше да направи повече", коментира Марияна Печеян от фирма "Кентавър", пише "Стандарт".
Специално тя е направила контакт с двама представители от машиностроителния бранш. Но от земеделието и от строителството, където са най-големите надежди на нашите предприемачи, са останали валат. Родните предприемачи останали недоволни и от цялостната организация на визитата.
"Бяхме като сирачета - оставени в рискова страна без никаква организация, нито знаем за срещи, нямаме графици. За капак хотелът бе доста долнопробен, а лоби барът бе пълен с пияни тунизийци. Поискахме да се преместим и даже извикахме посланика, за да ни помогне. Той обаче не дойде, а прати военното аташе. От него разбрахме, че този хотел е посочен от Дойков, според когото българският бизнес искал нещо евтино. Ние си имаме пари и не търсим евтиния, а удобство", обясниха ядосани бизнесмени.
Нашите предприемачи дори се оплакали на министър Трайков, но той казал, че нищо не може да направи, защото посланикът е под шапката на Външно. Самият дипломат номер 1 Николай Младенов, който в понеделник откри училище за политици в Тунис, не присъства на бизнес форума.