Комисията по досиетата не приема упреците, че вреди на националната сигурност на държавата особено, когато спазваме законите.
Това каза председателят на комисията Евтим Костадинов на форум с международно участие на тема "Комисия по досиетата: Равносметката".
Той посочи, че има има два особено характерни примера, от които се разгръща широка кампания с обвинения срещу комисията, че подхожда поръчково. "Става дума за проверката на посланиците и на висшия клир на Българската православна църква. И в двата случая в своите документи пред парламента сме информирали обществото, че тези проверки са на дневен ред в работата на комисията. От началото на дейността ни ние обявихме, че ще обявяваме и лицата, извършвали публични дейности. Разбирането ни е, че хората са в правото си да знаят кой, защо и как влияе на формиране моралните ценности в обществото. Вземането на решения винаги е било законово обосновано и те не могат да се базират на основата на информация, получена между редовете. Свидетели бяхме на подобна атака, в която публично бе замесено и името на Патриарх Максим. Държавният глава Георги Първанов заяви, че не се срамува от тази си дейност и качи документите на сайта си", добави Костадинов.
"На Комисията по досиетата по закон не е вменено да тълкува документите, произнасяйки морални присъди. Тя не е съд, не си служи с етични категории и не дели бившите сътрудници на ДС на добри и на лоши, на герои и на доносници. Тя публикува фактите, разписани в закон, дава се достатъчно основание за осветяване на лицата, изпълняващи публични длъжности и на лицата, извършващи публична дейност. Тя разсекретява техните документи и осигурява достъп на гражданите, журналисти и изследователите, а не запознава обществото със съдържанието в тях. Законът не е лустрационен. Моралната оценка е предоставена на обществото. Този факт тенденциозно се отбягваше и се правеше внушение от страна на засегнатите, че тази комисия маскари хората, защото поставя под общ знаменател публикуваните имена на лицата, съпричастни към ДС и разузнавателните служби на Българската народна армия, определяйки ги всички като доносници. В нито един свой документ комисията не е употребявала подобни квалификации. Нещо повече - на засегнатите е предоставено правото не само публично, но и в съда да търсят защита, ако оспорват решенията на независимия орган. През целия си мандат Комисията многократно е излагала своите аргументи, свързани със справедливостта, несправедливо е да не се публикуват имената на лицата с унищожени документи. Неморално е спрямо тези, на които документите са запазени. Имаме основание да направим извода, съдейки по протоколите за унищожаване на документите, че ликвидираните дела са тенденциозно подбирани – това предимно са работните и личните дела на значими политически фигури и на особено популярни лица. Несправедливо е спрямо обявените вече лица да се преустанови установяването на принадлежност на хората, чиято проверка не е направена досега и предстои", каза още шефът на Комисията по досиетата.