Стартира кампания за безопасност на детските играчки

share

Европейската комисия избра София за старта на поредица от информационни семинари по безопасност на детските играчки.

У нас срещата ще е на 16 февруари, когато ще се съберат производители, вносители и дистрибутори на детски играчки от цяла България, както и представители на тестовите лаборатории и държавните органи, контролиращи сектора.

Основен лектор е Кристиан Ветерберг, председател на Техническия комитет за безопасност на детските играчки. Целта на събитието е да запознае представителите в този сектор с новата директива от 20 юли 2011 г. на ЕК за безопасност на играчките. С нея се въвеждат по-строги изисквания и задължения към участниците в производството и разпространението на детски играчки.

„Безопасността на децата е приоритет номер едно в сектора за производство на играчки. Безопасността на играчките, които произвеждаме, е в центъра на производствения процес: от първоначалния проект, през избора на материали до самата изработка", обясни Катрин Ван Рийт, генерален директор на Toy Industries of Europe.

Играчките са една от най-строго регулираните потребителски стоки, тъй като трябва да отговарят на най-високите стандарти за безопасност. За всички участници в процеса на производство и разпространение на детски играчки е важно да осъвременят своята позиция, да идентифицират задълженията си и да извършват дейността си според изискванията.

По този начин родителите могат да бъдат спокойни, че децата им играят с безопасни играчки.

Кампанията цели да ангажира всички участници в процеса на осигуряване на безопасността на играчките, преди те да достигнат до потребителите - както държавните органи, отговорни за контрола на пазара на играчките, така и тестовите лаборатории, които работят и за индустрията, и за институциите.

Българският сектор за производство на играчки осигурява около 2000 работни места в страната.

Семинари ще се проведат още в Румъния, Чехия, Франция, Германия, Ирландия, Италия, Полша, Испания и Швеция/Дания.

Водещи новини

Още новини