Като страна по делото пред Конституционния съд Институтът за модерна политика оценява решението за отхвърляне на Истанбулската конвенция като важна победа на независимото гражданско общество, научния и духовен елит на нацията.
Това пише в съобщение от пресофиса на Института за модерна политика, което публикуваме без редакторска намеса:
"Конституционните ценности и правото надделяха над правния волунтаризъм и политическата целесъобразност. Чест прави на българския Конституционен съд, че не се поддаде на грубия политически натиск от чужбина. „Изразяваме и своето професионално удовлетворение от факта, че Конституционият съд е възприел юридическите аргументи от становището на Института за модерна политика, представено по делото“, изтъкна докторът по конституционно право Борислав Цеков.
ИМП разглежда решението на КС и като втори исторически удар срещу неолибералния глобализъм. Първият беше закрепването на ролята на православието в Конституцията и Закона за вероизповеданията, което стана въпреки истеричната съпротива на същите чужди интереси, които прокарват сега джендър-идеологията, Една от стратегическите цели на неолибералния глобализъм, който беше установен като господстваща идеология и политическа рамка след падането на Берлинската стена, е заличаването на националната държава, размиването на основни спояващи националните общности фактори като етнос, религия, традиции.
С други думи - промяна на социо-културния код на нациите чрез джендър-идеологията и агресивния атеизъм. Като отнемеш на човека неговата полова, религиозна или културна идентичност, го превръщаш в дърво без корен. Това дава власт на транснационалната олигархия върху личността. В България не позволихме да откъснат православието от националната и конституционната ни идентичност. Сега отхвърляме и джендър-идеологията. В света текат важни трансформации, които ще доведат до изхвърляне на неолибералния глобализъм на бунището на историята".