Всеки четвърти младеж у нас е без работа

Интернет
share

Ръст на младежката безработица в целия Евросъюз.

Европейската Комисия призовава за спешни мерки за справяне с проблема. Специални екипи ще следят  ситуацията в най-засегнатите страни.

Под лупата на комисията попадат 8 от страните-членки. Сред тях е Испания, която държи рекорда за най-много младежи без работа. Там всеки втори е без препитание.

Същата е ситуацията и в Гърция. В Словакия, Литва и Латвия, без работа е всеки трети младеж. А у нас - всеки четвърти.

В статистиката на безработните младежи в България попада Нели, на 23 години и с висше образование по финанси. Владее английски и испански език, но вече трети месец си търси работа.

„Изискванията са прекалено много, заплащането необосновано", споделя впечатленията си тя.

Най-големият проблем за намиране на работа е липсата на опит у младите хора, коментират експерти.  А работодателят го изисква. Особено в кризата. Образованието не отговаря на нуждите на бизнеса. Често младежите имат нереалистични очаквания.

„Младите хора търсят работа, но това не е самоцел, те имат и друг вариант", казва Надя Василева, Агенция за подбор на човешки кадри.

Другият вариант е чужбина, собствен бизнес или европейска програма, по която да започнат стаж. Точно от такава програма се е възползвал Йордан – 25-годишен висшист. Близо половин година търси работа. Намира, но не по специалността. Разочарова се, след което отива на 9-месечен стаж в държавната администрация. Срещу 400 лева на месец.

„В момента е толкова усложнено положението, че нямам голям избор и бих останал на работа", казва той.

В ситуацията на Нели и Йордан са хиляди млади българи. По данни на Агенция по заетостта без работа са близо 68 хиляди души на възраст до 29 години. Малко над 10% от тях са висшисти.

От следващия месец социалното министерство започва масирана агитация сред младите да се записват в бюрата по труда, за да могат да се възползват от всички програми за квалификация и заетост.

„Наясно сме, че това е политически риск, с който ще вдигнем регистрираната безработица, но не се плашим и го поемаме", уверява Деяна Костадинова, зам.-министър на труда и социалната политика.

Засега България не е сред топ страните с най-голяма младежка безработица. Затова  Еврокомисията не ни е поставила под специално наблюдение.

Водещи новини

Още новини