Всеки пети язовир - бомба със закъснител

Булфото
share

Всеки пети язовир в България е бомба със закъснител. Това призна министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.

"Една пета от тях са опасни", заяви той пред Дарик, като уточни, че управлението на още 24 големи язовира се променя, както и контролът върху другите над 2000 язовира.

"Язовири и каскади" е дружество на НЕК. Идеята е да се концентрира контролната функция, включително в частта за издаване на разписания и принудителни мерки. Всичко да е на едно място, за да се ограничи споделянето на отговорност в случая. 27-те язовира на "Язовири и каскади" те си ги контролираха и преди. Като организация и като хора всички те достатъчно отговорно са подхождали във времето назад. С тези големи язовири няма и не е имало проблеми, проблемите са с малките язовири", посочи енергийният министър.

Той каза, че и със село Цар Калоян и със село Бисер сега, и с тези потенциално най-опасни язовири винаги става дума за малки, които не са към "Язовири и каскади". По думите му, за язовир "Елена" ще е необходимо взривяване на изпускателя, който не може да функционира в момента. "Тази сутрин е установено, че може да се изчисти преливникът, по-късно днес и изпускателят", заяви Трайков.

Министърът допълни, че за първи път са решили да има контрол и той в някаква степен е централизиран. Според него, "Язовири и каскади" имат доказан опит и резултати в контрола по 27-те големи язовира. На въпрос чий язовир е "Иваново", Трайков повтори, че досега страната е имала 27 язовира, които са били в баланса на "Язовири и каскади".

"Те стават публична държавна собственост. Други 24 язовира, които досега бяха в "Напоителни системи" също стават публична държавна собственост и също се дават на "Язовири и каскади". Всички останали язовири ще бъдат контролирани от „Язовири и каскади". Абсурдно е да не се знае чий язовир е "Иваново". Подготвяният регистър трябва да дава нееднозначна информация по този въпрос", подчерта министърът.

"Това, което е важно е какво трябва да се предприеме, за да не се случи нещастие. Не съм последна инстанция за да коментирам кой и къде има дял в язовирите. Бутането на язовири ще започне, когато се наложи", каза Трайков. По думите му, потенциално опасните язовири по области са около 600. Те ще бъдат проверени до 20 февруари.

"Струва ми се кретенско да се мисли сега откъде ще се вземат пари за почистване на язовири и реки. Някой кмет казва: нямаме пари сега да чистим язовирите, и се надяваме да не стане наводнение", посочи още той. Според Трайков това е абсурдно. "Когато става дума за безопасността на хората, трябва истинските лидери, кметовете да свършат работата. Финансирането е друга тема, работата трябва да се свърши", категоричен е икономическият министър. Трайков призова кметовете и областните управители да решат въпроса.

"Казвам на кмета: трябва да се почистят тези дървета или сметището - имате една седмица, след това се сърдете на себе си", добави още Трайков.

Водещи новини

Още новини