Напредък: 50% от млякото ни вече отговаря на евростандартите

Булфото
share

В момента 2656 ферми първа категория отговарят на всички изисквания на ЕС. Останалите стопанства ще трябва да бъдат затворени, ако не се преструктурират до края на годината.

Броят на животните във фермите първа категория е 104 198. Те произвеждат 460 293 тона краве мляко, или половината от млечна ни квота. Втората категория ферми у нас са 814, като в тях се отглеждат 13 873 животни. Трета категория ферми с 5 и над 5 крави са 41 833 на брой, в тях се отглеждат 188 729 животни.

167 са подадените проекти по гарантирания бюджет на мярка 121 от програмата за селските райони, по която фермите втора и трета категория могат да се преструктурират, за да покрият критериите на ЕС и да останат на пазара. Първият прием на проекти е бил от 14 март и е приключил на 1 април. Одобрението на проектите ще трае пет месеца.

От 4 до15 юли ще бъде отворен нов прием на такива проекти по мярката. Едно от изискванията е наличието на обработваема земя не по-малко от 10 декара. Фермерите могат да ползват и специален кредит с лихва 6%, като самофинансирането е само 25 %. Така ако инвестицията е за 100 000 лв., субсидията по мярката е 75 %. Бенефициентите, които са започнали реализацията на проектите си, няма да бъдат затваряни.

От 18 март ветеринари на агенцията по храните извършват проверки за хигиенните изисквания във фермите втора и трета категория. При проверките се правят и предписания.

Крайният срок на проверките е 15 юни, след което ще бъде направен анализ на състоянието на фермите у нас втора и трета категория. На базата на него България отново може да поиска отлагане на срока за покриването на европейските стандарти за качеството на млякото.

Такава опция по принцип съществува, каза д-р Златка Възелова. Според анализ, направен преди две години ферма с под 25 крави се смята за нерентабилна икономически, но зависи от управлението на фермата и дали има собствена земя, обясни още д-р Златка Възелова.

Водещи новини

Още новини