НАП проверява зам. - министър и магистрати по подозрение в корупция (обновена)

share

Националната агенция за приходите (НАП) извършва 11 ревизии на висши държавни чиновници по искане на Сметната палата. Това обяви на пресконференция изпълнителният директор на НАП Красимир Стефанов.

От НАП не уточниха на какви длъжности са ревизираните лица. Нарушенията са свързани с несъответствия между имущество и доходи.
Миналата седмица възложихме нови 167 проверки на физически лица висши държавни чиновници в резултат на проверките, които е направила Сметната палата през миналата година, заяви Стефанов.

Сред 11-те проверявани има действащ заместник-министър, заместник-областен управител, двама съдии в окръжни съдилища, трима председатели на общински съвети, двама заместник-кметове и един член на политическа партия, който не е подал встъпителна декларация.

До 2011 г. от Сметната палата в НАП са получени 561 сигнала за несъответствие. Приходната агенция е приключила проверката по 494 от тях. Открити са и сериозни данни за разминаване между притежавано имущество и доходи за 11 лица, заемащи висши държавни длъжности. За това са започнали ревизии, уточни Красимир Стефанов.

Проверките са по Закона за публичност на имущество на лица, заемащи висши държавни длъжности, и са текли по различно време през 2010 и 2011 г., обяви говорителят на НАП - Росен Бъчваров.

Ревизиите са в резултат на открити нарушения, за които Сметната палата е сезирала НАП. Бъчваров подчерта, че проверките са по различен повод, част от тях са приключили, а част от тях все още не са.

За 2011 г. НАП е открила несъответствие в декларациите на 167 висши чиновници. Преди две седмици е започнала проверка и на тях. Ако се открият сериозни нарушения и има данни за престъпление, сигналите се изпращат на прокуратурата.

Днес директорът на НАП и председателят на Сметната палата проф. Валери Димитров подписаха споразумение за сътрудничество и взаимодействие. Целта му е да се подобри работата между двете институции. Споразумението е и в изпълнение на препоръките на ГРЕКО, организацията за борба с корупцията, която преди време отправи препоръки към някои институции у нас, предимно свързани със законодателството.

„Сметната палата започва одит на предоставените отчети на всички участници в последните президентски и местни избори. Трябва да проверим близо 1700 участници в изборите", заяви проф. Димитров. „Можем да отчетем сериозен напредък пред организацията ГРЕКО, защото смятаме, че сме изпълнили голяма част от техните препоръки, включително и с това споразумение между Сметната палата и НАП", каза още той.

Водещи новини

Още новини