Скокът с парашут е победа над самите нас

share

През последните години скайдайвингът, или скоковете с парашут, стават все по-популярни и у нас. Всяка година стотици желаещи да полетят като птиците, опитват тандемен скок - най-лесният начин да усетиш свободното падане, защото си прикрепен към инструктор, който върши цялата работа.

Статистиката показва, че мъжете и жените са еднакво смели да скочат от самолет, а най-голямата възрастова група е 25-30 годишни. Но също така не са редки случаите на желаещи да изпитат това усещане като подарък за 50-годишния си юбилей.

За някои това е еднократна доза адреналин, но други имат желание да го практикуват като спорт и завършват курс за парашутисти, който им позволява да скачат сами. Скокът от самолета е победа над самите нас и чувството ни за самосъхранение, а победата над страховете ни ни променя и ни прави по-добри, казват професионалните инструктори на Скайдайв София - единствената дропзона (летище за парашутни скокове) в България, където се обучават парашутисти по световните изисквания.

"Най-уникалното усещане е, когато знаеш, че градиш собствените си умения и границите не са това, което си си представял. Можеш да завиваш, да увеличаваш или намаляваш скоростта само чрез позицията на тялото си, и то при 240 км/ч!", казва Виктор Недялков, един от най-атрактивните, завършили курса за парашутисти само след седем скока.

Христо Киликчиев е най-опитният български парашутист, с 13 000 скока и натрупан опит в множество страни. Обучил е стотици ученици, като всеки учи по различен начин и с различно темпо, но всички са еднакво покорени от желанието си да изпитват тази емоция отново и отново. "Най-невероятният момент е тишината след отварянето на купола. Няма такава тишина. Емоциите при парашутен скок няма как да бъдат описани – трябва да бъдат изживени. След толкова скокове, разбира се, емоцията е друга. Бих платил, за да изживея отново усещането при първите скокове”, казва Христо.

Водещи новини

Още новини