Тихомълком в седмицата преди Коледа ветеринари са избили 15165 патици, за да предотвратят потенциално огнище на птичи грип в Пловдивско.
Информацията не е обявена официално, за да не създаде паника преди празниците, уточниха от Агенцията по храните.
“Животните са диагностицирани с нископатогенна инфлуенца по птиците (това е щам на птичия грип, който не е опасен за хората), но ако птиците не бъдат избити, съществува реална опасност вирусът да мутира в смъртоносния и за хората щам”, уточни пред “Труд” шефът на Българската агенция по безопасност на храните Йордан Войнов.
Болни птици е имало в 7 ферми в селата Шишманци, Пъдарско и в околностите на град Раковски, уточниха от ведомството. През 2011 г. в страната не е имало случаи на опасните щамове на птичия грип.
“Собствениците на патиците ще бъдат обезщетени. Тепърва ще се смята по колко пари на пернато ще се дават, но сумата ще варира между 20-30 лв. на брой”, уточни още Войнов. Това означава, че за компенсации ще отидат максимум 454 950 лв., които ще се изплащат през март.
“Загадка за нас е откъде в Пловдивско се появи този щам. Обикновено преносители са дивите водоплаващи птици, но в този момент нямат прелет”, посочи д-р Тодор Бенков, началник отдел “Здравеопазване на животните” в Пловдив.
“Надявам се, че държавата ще ми плати за избитите патици. Те бяха на 110 дни, угоени, готови за клане. Не съм имал нито едно умряло животно преди това. Докторите минават всеки месец, взеха проби и откриха нископатогенния щам. Не знам откъде дойде тая болест”, каза пред “Труд” 58-годишният Петър Гаджев от с. Шишманци. От неговата ферма са избити 6000 животни. Гаджев изнася стоката за Франция.
Ветеринарите от цялата страна предупреждават фермерите да не държат фуража, с който хранят пернатите на открито, за да няма достъп на диви птици до него. Задължително е колите, които влизат във фермите, да минават през дезинфекционни локви.
Птиците трябва да се отглеждат в затворени помещения.