Устройства, ръководени само с поглед, помагат на деца с тежки физически увреждания, да излязат от изолация и те трябва да бъдат популяризирани в страната ни, каза в интервю за БТА Морис Гринберг - председател на Управителния съвет на фондация "АСИСТ - Помагащи технологии".
По думите му идеята на кампанията, организирана в големите градове у нас от фондацията, е да популяризира в страната нови помагащи технологии на хора с тежки физически увреждания. Акцентът на програмата е технологии за контрол с поглед. Това позволява на деца и по-възрастни хора с тежки увреждания със синтезирана реч да изговарят това, което искат да кажат, да пишат каквото искат да кажат и да го казват на другите хора, поясни Гринберг.
Гринберг посочи, че историята на тези помагащи устройства в развитите страни е от преди 20 години. Цените им тогава са били десетки пъти по-високи от сегашните. В момента цената им е между 2000 и 5500 лева. Това според него е вид инвестиция в хора, които с нищо не се различават от всички останали, единствено с това, че имат някакви ограничения, които тези устройства им позволяват да преодолеят. Гринберг добави, че липсва официална статистика колко деца у нас се нуждаят от такива подкрепящи технологии, но според фондацията те са поне 7000. Според други пациентски организации става въпрос за десетки хиляди нуждаещи се.