Вижте с кой обичай може да изгоним дявола и злото (видео)

Булфото (архив)
share

Доц. Петко Христов, директор на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН, разказа пред novini.bg за тайнството на мъжките маскарадни игри.

Един от най-старите обичаи, запазен до днешно време, не замрял и по времето, когато традициите не се отбелязваха, са мъжките маскарадни игри, провеждащи се през месеците януари и февруари.

В различните части на България се наричат по различен начин – сурвакари-мечкарие, бабугери, кукери.

Основният смисъл на тези ритуали са младите момци да обикалят селото, да се представят пред общността, че са вече зрели мъже и могат да създадат семейство. Те носят плодородието, което е нужно на хората. Не случайно ритуалът им завършва със заораване в центъра на селото и символично умиране на най-стария кукер, който после естествено се възражда. Това е началото на умиращия и възраждащия се свят.

В по-голямата част в страната младите мъже разиграват сватба, венчавка, винаги присъства – булка (младеж облечен с женски дрехи), както и поп (млад мъж, облечен с маскараден костюм), носещ „светена вода“ с доста висок градус.

Важен елемент в групата има мечката с мечкаря. В по-стари времена, когато се срещнат две групи маскирани младежи се сбиват. В по-ново време сили си мерят мечките.

Маските в западна България са зооморфни. В другите части са огледала, пискюли.

Не без значение е и ролята на звънците, опасани на кръста на танцуващите. Във всички ритуали мъжете пазят ритуали и единствено говорят чрез чамовете. Затова на края на ритуала всички трябва да се пречистят в църквата.

В танците на маскарадните игри се крият архаични традиции, гонещи злото. Целта на тези танци е да прогонят дявола и да бъде донесе на населението мир, спокойствие и плодородие.

Маскараданите игри не са характерни само за България. И в други страни от Балканите, както и в Европа живее такава традиция. На тазгодишният фестивал в Перник в края на януари месец ще вземат участие над 250 чужди групи. За да бъде жива тази традиция по инициатива на Етнографския музей ще бъде създаден образователен център, където децата ще могат да изработват ритуални маски, за да бъде продължена традицията, съхранена от най – древни времена.

Водещи новини

Още новини