Първата влакова катастрофа в България е точно при гара Хитрино. Инцидентът е станал през май 1867 г., когато Хитрино се е казвало Шейтанджик.
Преди 149 години, за разлика от станалия тежък инцидент на 10 декември 2016 г., не е имало пострадали хора, но са нанесени материални щети. От товарен влак се откачил последният вагон и се е блъснал в пътнически, който тъкмо е потеглил.
Тогава, както вече казахме, гарата се е наричала Шейтанджик и е била част от жп линията Русе - Варна, която е построена от английска компания с главни акционери братята Хенри и Тревър Бъркли.
Всъщност първото пътуване по първата жп линия у нас Русе - Варна е осъществено от Митхат паша, който е бил основният лобист за изграждането на инфраструктурата. То се е случило на 7 ноември 1866 г. или само 6-7 месеца преди първия жп инцидент у нас.
ЖП линията построена от английска компания с главни акционери братята Хенри и Тревор Бъркли, получава концесия за 99 години от османското правителство. В български източници за участник в предприятието често е сочен политикът Уилям Гладстон, по това време британски финансов министър, но вероятно става дума за негов роднина. Открита е за движение на 7 ноември 1866 г., а дължината ѝ е 223 км. Скандалното при нея, е че за построяването ѝ са използвани камъни от останките на средновековния български град Плиска, който до този момент е бил сравнително добре запазен. През 1874 г. английската компания прехвърля експлоатацията на дружеството на Барон Хирш – Източни Железници.