Пълна забрана за пушенето на закрито внася днес в Министерския съвет здравният министър д-р Стефан Константинов. Предложението е за промяна в Закона за здравето, която да влезе в сила от 1 юни 2012 г. Забраната ще обхване всички обществени места на закрито.
Това е втори опит за въвеждане на забрана на тютюнопушенето от страна на здравния министър. Намеренията му бяха промяната да влезе в сила от 1 юни 2011 г. С мотив за съпротива от ресторантьорския бизнес обаче правителството отложи разглеждането на предложението. 2012 г. е препоръчителен срок за въвеждане на промените, обясни еврокомисарят по здравеопазване и защита на потребителите Джон Дали при посещението си в София през февруари.
Желанието на министъра, който отстоява идеята за ограничаване на пушенето с различни мерки, е това да стане от 1 юни 2012 г. Аргументите му са, че пълната забрана ще накара хората да пушат по-малко, а оттам ще намалеят и заболяванията, които се свързват с употребата на цигари - инфаркти, рак на белия дроб и други тумори.
В момента действа смесен режим. В големите обществени сгради има обособени места за пушене, а в заведенията зоните за пушачи и непушачи са разделени с плътна преграда. По-малките - до 50 кв. м, избират дали да пускат пушачи, но достъпът за лица под 18 г. да е забранен или пък да го посещават и непълнолетни, но вътре да не се дими. Табела на входа трябва ясно да казва кой режим важи.
Внесеното сега предложение трябва първо да се одобри от кабинета, а след това за него да гласуват и депутатите. В поправката на закона за здравето се говори за закрити обществени места, което е твърде общо определение. Вероятно наредба ще уточнени детайлите.
Балконите например са част от сграда, тоест пушенето и там ще е забранено. Цигарите ще са табу и по пероните на гарите, на площадки за игра и дворовете на детските градини.
Основният аргумент против въвеждането на пълната забрана тази година дойде от собствениците на заведения. В по-големите помещения теинвестираха десетки хиляди левове, за да обособят зона за пушачи съгласно изискванията, които предвиждат отделянето й с плътна преграда и мощна инсталация, която да изсмуква дима.
Едни от големите нарушители на ограниченията за пушене бяха болниците 783 предписания, 32 наказателни постановления и 40 акта за нарушения им издадоха здравните инспекции само за три месеца. От министерството разпоредиха проверките заради кампанията “Бременност без тютюнев дим”. Инспекторите обикаляха най-вече АГ клиники и следяха дали медицинският персонал и бременните спазват ограниченията. Целта на кампанията бе колкото се може повече бъдещи майки да бъдат убедени да спрат цигарите, за дане вредят на бебето.
През ноември здравните инспектори отчетоха, че са проверили 8720 лечебни заведения. 1731 са болници, а останалите – центрове и поликлиники за извънболнична или спешна медицинска помощ. Всички обекти имат родилни АГ отделения или пък там се оказва специализирана медицинска помощ на бременни жени.
Някои от проверките са извършени извън утвърденото работно време на инспекциите със съдействието на районните полицейски управления на МВР.
Най-често срещаните нарушения бяха, че липсва обозначаване на помещенията или сградите, в които е избрано да не се пуши. Само в седем от проверените лечебни заведения са обособени самостоятелни помещения, в които се допуска тютюнопушене. Общата сума на наложените санкции е 1950 лв., от тях 1800 лв. са за нарушения на физически лица.
Символичните санкции не могат да спрат нарушителите. Публична тайна е, че в много заведения вечер ограниченията и сега не се спазват. Собствениците им разчитат на това, че проверките изключително рядко са извън работното време на инспекторите.
Непушачи, посетители на заведения, пък се жалваха, че най-хубавите места в ресторантитеса за пушачи. Непушачите са натикани в тъмната неприветлива част от локала, оплака се преди време пулмологът доц. Коста Костов, шеф на клиника във ВМА и председател на дружеството на белодробните лекари.
Забраняват пушенето в кръчми от юни 2012 г
- 14.12.2011 | 07:01
- 1984