СФСМВР: Реформа няма, скоро ще назначават полицаи на минималната заплата

Булфото
share

Това не е реформа, а частична промяна, каза в интервю за Novini.bg зам.-председателят на Управителния съвет (УС) на Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) Красимир Костов по повод промените в Закона за МВР, които предстои да бъдат гласувани на второ четене в парламента.

Ние сме за това да има реформа в МВР, но тя да е дългосрочна - да седнат на една маса политическите партии, експерти, политическото ръководство на МВР, да бъде изготвена стратегия за 10-15 години напред и да се поеме отговорност, че при всеки следващ министър няма да тръгне всичко в обратен ред, заяви синдикалистът. По думите му, това ще създаде чувство на сигурност на служителите, което е много важно за работата им. Не може служителите в МВР постоянно да мислят какво ще им бъде орязано. Реформа се прави с пари, а не с орязване, подчерта Костов.

Той коментира и оттеглянето от страна на вътрешното министерство на няколко от основните му предложения за промени в Закона за МВР преди второто четене на законопроекта. При напускане на системата служителите ще получават обезщетение от 20 заплати, както досега, вместо предлаганите 12 заплати. Освен това платеният годишен отпуск остава в размер на 30 дни и няма да бъде намаляван с 5 дни. Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" запазва статута си, вместо да стане изпълнителна агенция към министерството. Това се разбра по време на обществено обсъждане миналата седмица, организирано от парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред. На него освен депутатите и политическото ръководство на МВР присъстваха и представители на синдикални организации.

Партиите и политическото ръководство на МВР за първи път проявиха разум и много от текстовете, които ни притесняваха, бяха оттеглени, коментира зам.-председателят на УС на СФСМВР. Той посочи, че в законопроекта са останали два текста, които притесняват полицейския синдикат. Единият текст е предложението за преминаването на около 5 500 щата, от които към момента са заети 4 500 от Закона за МВР към този за държавния служител. Те преминават към трета категория служители, вместо досегашната първа и ще получават по-малко привилегии по Закона за държавния служител. Преминаването им ще бъде от 1 януари 2017 г.

Другото предложение, което притеснява СФСМВР, е това за статута на оператори и координатори в дирекцията "Национална система 112". Промените предвиждат служебните им правоотношения да преминат към Кодекса на труда, вместо към Закона за МВР, както досега. Това води до голяма демотивация и преместване на служители на други позиции. А и в момента мотивацията е на много ниско ниво. Служителите на дирекцията са доста натоварени психически. Те са първият контакт с гражданите и им се налага да вземат правилни решения, от които в много случаи зависи човешки живот, а в момента искат да ги направят телефонисти в кол център, заяви Красимир Костов.

Той уточни, че от полицейския синдикат ще следят внимателно при гласуването на промените на второ четене в пленарна зала за "отмятане" от поети ангажименти от страна на политическите партии и политическото ръководство на МВР. Ние сме нащрек, важното е те да са нащрек - ако бъдем провокирани, ще излезем на протест, подчерта Костов. По думите му, никой няма интерес от напрежение в сегашната тежка ситуация у нас с оглед на мигрантския натиск.

Като най-големия проблем на системата на МВР в момента Красимир Костов определи недокомплекта, който, по думите му, е в рамките на 6000-7000 души.

Още миналата година предупреждавахме, че това ще се случи заради несигурността и заради това, че професията става непривлекателна. В момента текат конкурси за назначения и кандидатите са много малко, посочи зам.-председателят на УС на СФСМВР. Той даде пример с конкурс за назначения в пожарната във Варна, при който три дена преди края на конкурса за 14 места е имало 30 кандидати в сравнение със 150-180 кандидати през предишни години. По думите му основна причина за спадащия притеснително интерес към полицейската професия са заплатите в системата. От 2010-а до 2016 г. минималната заплата е скочила с 85%, средната - с 55%, а заплатата в МВР - с 10%. Няма да е далече времето, когато ще се назначават служители на минималната заплата, заяви Костов. Той посочи, че в момента новоназначен служител получава около 630 лв. месечно.

Красимир Костов каза още, че има проблем с Гранична полиция, където има удържани пари за положен извънреден труд. Като проблем при пожарникарите синдикалистът открои смесването на работното им време. Те са на 24-часови дежурства, но заради икономии се вадят служители на 8-часови смени. С това се намалява броят на пожарникарите на смяна, който и без това е малък. Това беше правено и по време на пика на пожарите тази година, заяви Костов.

Зам.-председателят на УС на СФСМВР каза, че се надява голяма част от отпуснатите от Европейската комисия на България 108 млн. евро за защита на границите и справяне с бежанския поток да достигнат до обикновения служител на Гранична полиция. Според него има голяма необходимост от закупуване на лични предпазни средства на граничните полицаи. По думите му, в момента на 10-15 граничари се пада една бронежилетка, а и повечето от наличните бронежилетки са с изтекъл срок на годност. По думите на Красимир Костов, има остра необходимост и от закупуване на обикновени санитарни материали, осветителни тела, както и да се подготвят палатки и да се осигури отоплението на граничните полицаи през наближаващата зима.

Водещи новини

Още новини