Искат декларация за тайни общества при достъп до класифицирана информация

Булфото (Архив)
share

Кандидатстващите за достъп до класифицирана информация ще декларират принадлежност към тайни общества и неформални организации. Решението бе взето, след като Народното събрание прие на второ четене промените в Закона за класифицираната информация.

Кандидатите за длъжности или за изпълнение на конкретно възложени задачи, които налагат работа с класифицирана информация, маркирана с гриф за сигурност „Секретно", ще попълват въпросник, в който ще отговарят в какви организации членуват. Те ще посочват и дали са били част от службите за разузнаване и сигурност на България, предаде "Фокус". 

Служителите с достъп до класифицирана информация ще бъдат проверявани за принадлежност към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия. Това реши парламентът, който прие на второ четене промени в Закона за защита на класифицираната информация.

Процедурата за надеждност за достъп до класифицирана информация ще се извършва след писмено съгласие на проучваното лице, включително и да бъде извършена проверка за принадлежност към Държавна сигурност и разузнавателните служба на Българската народна армия (БНА).

В едногодишен срок от влизането в сила на измененията органът по проучването, с изключение на Държавната агенция "Разузнаване" и службата "Военна информация" на Министерството на отбраната, трябва да отправи писмено искане за проверка за принадлежност към ДС. При липса на съгласие от проверяваното лице за такава проверка, действието на разрешението за достъп до класифицирана информация се прекратява, записаха депутатите. При установена принадлежност, ще се прави преценка за надеждност. Депутатите промениха въпросника, който проверяваните лица следва да попълват.

В него беше добавен и въпрос дали имат принадлежност към ДС и разузнавателните служби на БНА. Проучваното лице ще декларира и дали членува в тайни или неформални организации и общества. Депутатите записаха, че не се извършва проучване за надеждност за достъп до класифицирана информация и по отношение на вицепремиерите. До този момент се правеше изключение само за министър-председателя и министрите от кабинета.

От БСП обявиха, че това е "лов на вещици". Методи Андреев от ГЕРБ пък опонира на социалиста и настоя, че подобни случай при предоставяне на класифицирана информация трябва да се регламентират.

Водещи новини

Още новини