Продажба на разреден алкохол е сред най-честите нарушения по курортите (видео)

Getty Images/Guliver
share

Разреден алкохол в заведенията е сред най-честите нелоялни практики, констатирани от Комисията за защита на потребителите (КЗП). Пред медиите днес бяха представени данните от проверките през летните месеци, предаде репортер на Novini.bg.

Взети са 30 проби от различни видове спиртни напитки. Лабораторните изследвания отчели, че я четири от случаите са налице различни несъответствията. В три от случаите се е продавала фалшива водка, а в останалия-джин.

Засечени са и напитки многократно завишени стойности по показателите "обща киселинност" и "алдехиди", което изменя качеството на алкохола.

Масово са спрени от продажба надуваеми стоки като дюшеци, жилетки, раменки за плуване, пояси и др. Сред опасните стоки са и детски банки, облекла и обувки с връзки. Туристка пък се оплакала, че е купила плажна кърпа, която още при първо ползваме е пуснала боя. Магазинерката отказала да замени продукта или да върне парите на клиентката, затова се наложила и намесата на КЗП.

Временно е и бил спрян батут в детски център. А аквапарк е отворил врати за посетители, без да има удостоверение за пускана в експлоатация за пързалките.

Въпреки засилените мерки, все още има некоректни търговски, отбелязват от КЗК. Много често на касата се маркира по-висока от посочената върху етикета на щанда. При провеждане на томбола пък липсва информация за крайната дата на играта.

Често граждани сигнализират за измами при запазване на нощувки за чужбина през интернет. Намесата на КЗП в един от случаите също е била решаваща. Хотел изтеглил пари от сметката на българка, за да й резервира стая, но малко след това й съобщава, че няма свободни стаи. Парите обаче не са върнати. Констатирани са и опити авиокомпании да подлъжат нашенци, като без причина отменят полета им, без да им върнат парите. При една от по-куриозните случки-на българи било заявено, че има протест и затова полетът не може да се осъществи.

От началото на годината са извършени 6046 проверки в туристически обекти. Съставени са 537 акта и е разпоредено принудителното затваряне на 107 обекта.

"Намалява общият брой нарушения. Даваме си сметка, че трябва да продължим да работим все така. Летният сезон е успешен", обясни председателят на КЗП Димитър Маргаритов.

В следващите месеца приоритет за комисията ще бъде да следи за опасни стоки при учениците. Във връзка с началото на учебната година ще се следи за качеството на раници, стоки за шега, имитиращи храни и др. Маргаритов предупреди и производителите на бележниците.

Акцент в работата ще бъдат и измамите в интернет. А не на последни място ще се наблюдава и продажбата на гуми и фарове против мъгла.

Водещи новини

Още новини