Превърнаха Болата в сметище

share

Плажът на един от най-красивите заливи в света – Болата, е на път да се превърне в бунище, алармираха читатели на „Монитор” и „Телеграф”.

Навсякъде се търкалят празни бутилки, торбички, салфетки, памперси, дори дамски превръзки. На плажа няма дори тоалетна. Туристите пикаят в морето или зад първа буна, а за голямата нужда използват прикритието зад камъните. Няма нито откъде да си купиш вода, нито пък отнякъде да пиеш. Няма кой да изчисти водораслите.

Ресторантът, който е на плажа и функционираше дълги години, е затворен. Кабелите за тока са отрязани, водата е спряна, а пред тоалетната стоят двама гардове и не дават никой да влиза.

В същото време на Болата е пълно с туристи, особено през уикендите. Преобладават българи, румънци, чехи, поляци. Една част от тях са настанени на квартири в село Българево, другите прихождат от Добрич, Варна и съседна Румъния. Въпреки, че има табела, която забранява опъването на палатки, на плажа има десетки палатки. Част от туристите спят в колите си, като приготвят храна на газови котлони. Преди няколко дни собственик на бус с генератор включил хладилник „Мраз”, за да изстудява бирата си, а бръмченето на генератора изневрило плажуващите. Рибарите се преселиха на Болата, тъй като това е единственото място за лодки с колесари.

За мръсотията на плажа потвърди и кметът на Българево Георги Георгиев. „Още през юни, когато се проведе среща със зам.-министъра на околната среда Бойко Малинов, че ще стане така, ако затворят заведението. Хората от ресторанта се грижеха за чистотата на плажа – непрекъснато правеха уборки и подравняваха пясъка, имаше чадъри и шезлонги. А сега всеки хвърля отпадъци където му попадне. На плажа има няколко контейнера, които се изхвърлят редовно от сметопочистващата фирма „Титан”. Въпросът е обаче боклуците да са вътре в контейнерите, а не около тях. Някои хвърлят торбите си направо във водата или зад вълнолома, откъдето после водата ги връща обратно. Туристите с право негодуват, защото няма елементарни неща на плажа – няма вода и тоалетна. Няма и охрана. На ден на Болата се събират по 1 000 – 1 200 човека. Специално заради мястото идват много румънци, селото е пълно с туристи. Ако така продължава, след 20 дни Болата ще се превърне в Карадере”, предупреди кметът Георги Георгиев.

Местните хора от Българево и туристите коментират, че някой умишлено прави така, че Болата да бъде затворен и после да го купи, въпреки, че е изключително държавна собственост.

Плаж Болата е в регистъра на плажовете в Областна администрация – Добрич и е към резерват „Калиакра”. Плажът е неохраняем, но е райско кътче за всички туристи, тъй като водата е плитка и изключително бистра. Поне беше... В залива има достатъчно място за паркиране на автомобили.

През 2012 г. каварненският залив „Болата” стана част от Клуба „Най-красивите заливи в света”. Приемането в елитната компания на световните райски кътчета бе решено в Бодрум на годишната сесия на Клуба.

До 2006 година плажната ивица в залива не е била включена в националния парк Калиакра. През 2006 година, тогавашният министър Джевдет Чакъров издава заповед, с която променя статута на плажа. Местните хора искат централната власт да извади плажа от резервата и той да бъде отдаден на концесия, за да има режим на влизане и опазване на чистотата по ивицата.

Водещи новини

Още новини