Празниците идват, джебчиите излизат на пазар

share

Празниците идват, на пазар по Коледа тръгват и джебчиите.

Макар да е криза, опасността да ви оберат остава и този декември, предупреждават полицаите от сектори “Улична престъпност” в София, Пловдив, Варна и други големи градове.

Моловете, хипермаркетите, пазарите, градският транспорт и навсякъде, където се трупат хора, стават и “конгреси” на джебчиите. В столицата техни делегати с ловки пръсти прииждат от градове като Костинброд, Елин Пелин, Радомир, Самоков, Левски, Червен бряг, Горна Оряховица... Включват се и колегите им гастрольори от чужбина - Румъния, Албания, Сърбия...

Преди няколко години нашенските виртуози в занаята са избирали Лондон, Париж, Берлин, Рим или Виена. Но тамошните власти не се церемонят, ловят, пращат зад решетките, лепят предупредителни плакати с лицата на обирджиите, експулсират и налагат ограничения за влизане в страната. Затова все повече джебчии предпочитат родните ловни полета, сочат анализите на криминалистите, пише "Труд".
Според полицията средно от около 150-200 обирджии, действащи в София, в дните преди Нова година броят им скача до 300-350 души. Това е така, защото през лятото джебчиите са по морето, но едва малцина от тях “работят” в зимните курорти. Останалите плъзват в София и областните градове.

С джебчийство се занимаватпредимно ромски кланове. 90% от крадците са жени, които учат занаят още от ранно детство от своите майки и баби. Мъжете са чужденци - главно румънци.

След пускането на системата за улично наблюдение в София през 2006 г. и разширението на охраняваните зони джебчийските сборища от центъра вече са по крайните спирки в кварталите или в малки улици около Женския пазар и Централна гара. От 2008 г. насам благодарение на камерите разкриваемостта в столицата от 10% нараства до 30%.

Джебчиите се боят от камерите, тъй като лицата на някои от тях от години фигурират в полицейските албуми и ченгета с по-богат опит веднага ги разпознават. В моловете и други големи търговски обекти, в които също има наблюдение, обирджиите избират зони около паркинги, кафенета, входове или стълбища. Разчитат, че охраната наблюдава по-внимателно вътрешността на магазина и пази стоката.

Предпочитано място за крадене си остават превозните средства от градския транспорт, вече и метрото, като портфейлите изчезват в суматохата при слизане и качване. Например в София е била засечена странна двойка джебчии по тролеите, пътуващи към Александровска болница. Единият мъж ходи с патерица и гипсиран крак, а другият се прави на случаен пътник, който се спуска да му помогне да се качи или слезе.

На акциите си служителите от “Улична престъпност” ходят цивилни, сливат се с минувачите и дебнат да спипат обирджиите по време на действие със задигнатите вещи.

Според анализ на Центъра за изследване на демокрацията кражбите на лични вещи - портфейл, чанта, бижута, са престъпления, за които най-рядко пострадалите съобщават в полицията. Едва 27% от жертвите са потърсили криминалистите за помощ (б. р. - при засегнатите от домови кражби процентът е 54). Това значи, че 73% от пострадалите са си затраяли, с което са поощрили джебчиите.

От ден на ден те стават и все по-нагли, тъй като рядко делата срещу тях приключват с ефективни присъди. Преобладават условните наказания или пробация. А когато кражбата се смята за маловажна - отнетата вещ или пари са под 150 лв., джебчиите се отървават само с глоба.

Водещи новини

Още новини