Малко вероятно е да се стигне до екстрадиция на Фетхуллах Гюлен, тъй като за момента Турция не е подала формално искане за екстрадирането му със съответната документация, която да доказва съпричастието на Гюлен в опита за преврат в Турция. Това коментира пред БНР историкът и преподавател в Софийския университет доц. Костадин Грозев.
Въпросът за екстрадицията на Гюлен е част от един по-голям въпрос, а именно въпроса за американско-турските отношения в светлината на тази проислямистка политика на Ердоган. В едни условия на американски президентски избори, в едни условия на разширяваща се борба с "Ислямска държава“, при цялата тази сложна обстановка в Близкия изток, серия от трудни съюзници за Америка – от типа на Израел, Турция, променящи се отношения с Иран, всичките последици от "Арабската пролет", се появи още един сериозен проблем за американската външна политика и особено за американско-турските отношения. Това е проблемът "Гюлен", заяви доц. Грозев.
Грозев допълни още: "Държавният секретар на САЩ Джон Кери през последните дни на няколко пъти заяви, че САЩ ще искат твърди доказателства за екстрадицията на Гюлен. Днес се появи едно съобщение, според което САЩ вместо екстрадиция може да предприеме депортация. Според мен президентът Ердоган се нуждае повече от Гюлен като едно плашило във вътрешнополитически план, за да оправдае идеологически чистката, която започна, защото тази чистка надмина всички възможни очаквания. Начинът, по който тази чистка се осъществява напомня на действията на Сталин през 1937 г. За мен лично, като представител на академичните среди, най-тревожното е това, което се чу вчера за оставките на всички ректори в страната, забраната на турски учени да участват в академични обмени, забраната на държавни чиновници да напускат страната до изясняване на случая. Това извънредно положение ще има много тежки последствия за целия обществен живот в страната".
Историк: Ердоган използва Гюлен за плашило във вътрешнополитически план
- 21.07.2016 | 09:45
- 1770