Най-търсените позиции на българския пазар са инженери, мениджъри и ръководни кадри, и занаятчии. Това показва изследване на ManpowerGroup, в което са анкетирани 40 000 работодатели от 39 държави през първото тримесечие на 2011 година.
Целта на изследването е да определи до каква степен недостигът на таланти влияе на световния пазар на труда.
42% от работодателите в България се затрудняват да попълнят критични позиции във фирмата си. Един на всеки трима работодатели по света има затруднения да попълни важни свободни позиции.
Най-търсените позиции в България през 2011 г. са инженери, мениджъри/директори, занаятчийски професии, секретарки, лични и административни асистенти, помощен персонал за офис дейности, техници, шофьори, IT специалисти, търговски представители, счетоводители и финансисти и машинисти/машинни оператори.
Като причини за трудностите на работодателите при запълване на работни позиции основен фактор е липсата на подходящи кандидати/няма кандидати (недостиг на таланти), който заема и 55%. Второ затруднение е липса на опит (44%), липса на "твърди" или технически умения (32%), кандидатите търсят по-високо заплащане (20%).
Липса на подходящи личностни качества и интелигентност (1%) и отказа на кандидатите да се преместят в друг град (1%) са сред последните причини.
Фактът, че компаниите цитират липсата на умения или опит като причина за надостига на таланти трябва да е предупредителен сигнал за организациите, образованието, правителството и всички нас, коментира Надя Василева, управляващ директор на Менпауър България.