Танева: Настояваме ЕК да излезе със специално решение за болестта нодуларен дерматит

share

Настояваме ЕК да излезе със специално решение, относно мерките за справяне с болестта заразен нодуларен дерматит. Това каза министърът на земеделието и храните Десислава Танева в предаването „Преди всички” по БНР.

Министърът на земеделието Десислава Танева заяви, че по искане на страната ни ще бъде организиран научен, еспертен дебат в рамките на ЕС, за да може да се убиват само заболелите от нодуларен дерматит животни, а не всички, които са били в контакт със заразени.

По думите й, към вчерашна дата у нас има 80 огнища на нодуларен дерматит, като в три от тях пробите са отрицателни. „Подложили сме на дебат предложението, дали може да подлежи на убиване само болното животно, а контактните с него да се изолират и след преминаване на карантинния срок, който е 28 дни, да бъдат вече безрискови”, поясни тя.

„Това обаче трябва да се обоснове и от науката. Дебатът предстои. Аз съм много удовлетворена, че комисар Андриукайти веднага прие нашето предложение и нареди да се организира този научен дебат и да се види може ли и в каква степен да се променят мерките, които в момента са общи за всички. Очакванията на учените са, че заболяването ще се разпространи”, допълни земеделският министър. Десислава Танева обясни, че според последните данни на разпространение на болестта у нас, може да се каже, че има тенденция за намаляване и ограничаване на заболяването. Министърът увери, че се прави всичко необходимо за това.

Танева добави, че втората пратка ваксини, 175 хиляди, е пристигнала на 16 май. „Последната пратка от 100 хиляди ваксини трябва да пристигне в края на юни. С пратката, която пристигна на 16 май и която от вчера е в процес на разпределение, като има създадена организация за ваксиниране, практически трябва да ваксинираме всички огнища, в радиус около огнищата и общини, в които са установени тези огнища, т.е ние ще покрием на практика непосредствения риск от разпространение на заболяването”, каза още тя. „След като мине 28 дневният имунизационен период, мисля, че тогава ще можем с категоричност да кажем – наистина риск повече няма”, коментира министър Танева.

По думите й, очакваните разходи за борба с болестта са около 15 милиона евро, които ще бъдат компенсирани от Европейската комисия.

Водещи новини

Още новини