56-годишния Ангел Младенов точно преди 2 години е назначен за кметски наместник на благоевградското село Зелен дол. Тъй като не е местен, обстановката за него в селището в първите му управленски дни е, меко казано, сложна. Но не е в стила на бившия офицер от специалните служби на МВР да се предаде лесно. Успява да обедини местните и да им покаже, че ги уважава, че са значими и могат да живеят по-добре, ако са обединени.
"Голям плюс за мен е стажът от 21 години в полицията. Там се научих на дисциплина, на работа в екип, на контрол, на отговорност. Всичко това ми помогна страшно много, за да успея да се справя и да заслужа доверието на местните хора. Някои все още ме наричат "ченге", но не го казват подигравателно, а с уважение и респект", споделя Ангел Младенов пред "Стандарт".
Той и жителите на Зелен дол си имат доверие. Затова добрите и позитивни неща в населеното място се случват. Доверието си към него те доказали през октомври миналата година на местните избори. Младенов победил кандидата на ГЕРБ, явил се като независим, подкрепен от ВМРО.
Не така обаче стоят нещата през април 2014 г. Тъкмо се бил пенсионирал и кметът на община Благоевград Атанас Камбитов решил да го назначи за кметски наместник и бившият спецполицай се съгласил. "Местните не ме познаваха, сигурно е, че бяха подведени от някои личности, но това е минало. Вече съм го забравил. Проблемът бе, че не съм местен човек, не съм роден в Зелен дол. Но бях убеден, че нещата ще се променят, че жителите на селото, които са около 200 души, ще ме приемат. Аз съм убеден, че фактът, че не съм местен, помага и на мен, и на населението. Защото нямам никакви обвързаности и зависимости - този ми е роднина, другият ми е съсед, третият ми е приятел от детинство".
"Решавам въпросите безпристрастно, обективно и справедливо. Това ценят хората и в момента не искат да вземат каквото и да е решение без мен. Търсят съветите ми, мнението ми", разказва перипетиите и поуките си от своето управление Ангел Младенов. Разбира се, че сред приоритетите му е да ограничи престъпността на селището. Твърди, че заедно с хората успели да спрат и ликвидират всякаква престъпност в селището. Без да се налага на кмета да ползва пистолет и пушка. Но пък се възползвал от опита и рутината му на офицер от МВР.
"Трябваше ми кратко време, за да се ориентирам в оперативната обстановка. Внимателно следях кой какво прави. Стана ми ясно кой пипа чуждо имане, кой е зависим от дрога, кой е по-агресивен. И взех необходимите мерки. За мен най-важна е превенцията, а не да вървим след събитията - да не допуснем кражба, а не да разследваме кой я е извършил. Назначих най-големия крадец за пазач и той загуби интерес към посегателствата. А преди обичаше да откъсне някой зеленчук, да обере някоя овошка, да отмъкне някоя вещ от дворовете на съселяните си. Помогна ми и нещо друго. В селото има десетина цеха и повечето местни хора имат работа и доходи. Защото причината за бума на кражбите е социално-икономическото положение в страната, бедността и липсата на трудова заетост", твърди кметът.