Ген. Събев: България се намира в гореща точка, службите трябва да работят активно

Gettyimages
share

На дискусия във Военния клуб експерти и политици обсъдиха проблемите на киберсигурността. Те коментираха от каква защита имаме нужда и каква трябва да бъде ролята на службите за сигурност и обществен ред в противодействието на хибридната война, предаде репортер на Novini.bg. Генерал Съби Събев обясни какво е хибридна война и изрично подчерта, че от тази война много често няма жертви и разрушена инфраструктура, но за такъв вид война се говори от 2002 година. След анексията на Крим от Русия започна много активно да се обсъждат проблемите на този вид война.

„Трябва да се знае кой е агресорът и с какви способности разполага. При хибридната война не се обявяват конкретни военни действия, но се държи ниво на враждебност, близко до военните действия. Целта е да се променят обществените нагласи, да се постигни разделение на общественото мнение, да бъдат организирани протести и бунтове, като не е изключено да се стигне до терористични актове. Тези действия за водещите такъв тип война целят дестабилизация на страната. Подобни войни се оказват успешни тогава, когато правителството на една държава е слабо, страната е изпаднала в международна изолация, имаме разделяне на обществото, същото така държавата се намира в икономически упадък или пък има различни етнически и религиозни групи“, категоричен е още той. Събев обясни, че към този момент има условия, създаващи подобен вид война война и у нас.

„Самите хибридни войни протичат при два етапа – първият е подготвителен, които продължава няколко години, следван от активната фаза, която протича за около година и последният етап е заключителната фаза. България се намира в гореща точка и службите трябва активно да работят“, каза още той.

Водещи новини

Още новини