Да се изследва ролята на длъжностните лица при злоупотреба с евросредства

Булфото
share

При установяване на злоупотреби със средства от Европейския съюз, особено важна е необходимостта от установяване на участието на длъжностни лица от администрацията. Това каза главният прокурор Борис Велчев на откриването на годишна конференция на ОЛАФ в България.

„Липсата на пълнота в изясняване на участието на длъжностни лица е една от основните наши слабости. Затова основна препоръка към прокурорите, които разследват злоупотреби с евросредства, е пълно и всестранно да се изследва ролята на съответните длъжностни лица при извършване на престъпления с предмет средства от ЕС”, подчерта главният прокурор.

Той заяви, че разходването на средствата предполага ефективен контрол и този контрол е възложен на ОЛАФ – „институцията, която се утвърди като безспорен авторитет в Европа и има изключително влияние”. По думите на Велчев - българската прокуратура е оценила „по един труден начин” значимостта на проблемите, свързани със злоупотреби с евросредства. Прокуратурата е подходила отговорно, като е създала специализирана структура, която да работи в близко сътрудничество с ОЛАФ. Били са създадени съвместни екипи с МВР за разследване на подобни престъпления.

„В началото прокуратурата се сблъска с неработеща, неподредена и недотам компетентна администрация”, отбеляза Борис Велчев. Той допълни, че след създадена организация, комуникацията и сътрудничеството между прокуратурата и администрацията, работеща по еврофондовете, се е подобрила.

„Ако през 2008 г. са постановени само пет присъди за измами с евросредства, то през 2009 г. присъдите са нараснали до 28. През 2010 г. пък присъдите са вече 175, като само 5 от тях са оправдателни, отбеляза Борис Велчев.

Според главния прокурор - изборът на ОЛАФ да проведе годишната си конференция в София е признание за положените усилия и постигнатите резултати в борбата с финансовите измами.

Водещи новини

Още новини