Нарушение в работата на съдебната система констатира изследване на неправителствени организации, подкрепено от фондация „Америка за България".
Сред нарушенията са конфликт на интереси в съдебната система, проблеми с етичното поведение на магистрати, нерегламентирани контакти с компрометирани лица, нередовно призоваване на свидетели и назначаване на съдебни заседатели по политически принцип.
Изследването е направено за 18 месеца от Националната мрежа за гражданско наблюдение на съда, в която влизат 45 неправителствени организации. За това време са наблюдавани 19 районни съдилища и един окръжен съд в Северна България.
Доброволци са наблюдавали как се прилагат новоприети и изменени закони, какъв е достъпът на уязвими групи до правосъдието, етичното поведение на магистратите, наличието на публичност и информираност за дейността на съда чрез активна страница в интернет.
Георги Милков от Мрежата за гражданско наблюдение на съда заяви, че се наблюдават и положителни промени в системата, но беше категоричен, че начинът, по който се избират съдебни заседатели, трябва да се промени.
„Те се избират от общинския съвет по препоръка на политическите групи, които са вътре на квотен принцип. След това решението на общинския съвет отива в окръжния съд, който на общо събрание ги одобрява и те ги назначават в районния съд, като районния съд въобще не ги познава. Съдебният заседател има равни права със съдията, а те избират хора, които отиват там с политически поръчки. Например, председателят на общинския съвет на Габрово е и съдебен заседател. Това е недопустимо - не може политическо лице да бъде и в съдебната система, нали е деполитизирана, добави Милков.