Жителите на половин България пият замърсена вода от чешмите си. Голяма част от пробите показват, че има опасно завишени нива на хлор и нитрати. Един от най-отвращаващите факти обаче е, че някои от изследванията доказват наличието на ешерихия коли, която е индикатор за фекално замърсяване, пише Новинар.
Подобни данни има за шест града, сред които са София, Ботевград, Ловеч, Димитровград, Златица и Костинброд, съобщи изпълнителният директор на асоциация „Активни потребители” Богомил Николов.
Докладът на организацията е съставен от анализите на 52 проби от чешми в страната. Резултатите показват, че в края на миналата година има замърсяване на питейната вода в 14 от 29 града. Интересен факт е, че само в 11 проби от 4 града няма абсолютно никакви замърсители. С подобно постижение могат да се похвалят само в Етрополе, Враца, Монтана и Панагюрище. По думите на Николов най-опасният от всички замърсители на питейна вода е активният хлор, който е открит в 9 проби.
В други 16 изследвания са измерени гранични нива между 0,1 и 0,3 мг/л. Според специалиста това е вследствие на неправилно дозиране от страна на ВиК дружествата. Над 0,4 мг/л хлорът става токсичен и много опасен за здравето. Подобен случай имаше в Исперих през 2011 г., където 35 деца влязоха в болница. Освен това спомага за по-бързата корозия на тръбите и по този начин увеличава количествата на тежките метали. Завишени нива на нитрати пък са открити във Видин, Димитровград и Пазарджик.
Тревога обаче будел високият брой на пробите, които са в предупредителния сектор. Данните показват, че в 13 населени места са измерени стойности от 5 до 49 мг/л, което показвало, че има сериозен проблем за качеството на питейната вода у нас.